Komentāri

Tā dēvētajā Latvenergo lietā, kur kukuļi mērāmi miljonos, pēc piecu gadu izmeklēšanas un tiesāšanās apsūdzētajiem piespriesti naudas sodi dažu desmitu tūkstošu eiro apmērā.

No prasītā cietumsoda bijušajam Latvenergo viceprezidentam Aigaram Meļko un kukuļu iespējamajam devējam Andrejam Livanovičam izvairīties palīdzēja augstākās raudzes advokāti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viņiem tiesu izdevās pārliecināt, ka šajā lietā esot ārkārtīgi būtiski, vai Latvenergo vadība, ņemot kukuļus, oficiāli skaitījās valsts amatpersonas.

Foto

Notikumi, kas izraisīja tā dēvēto Latvenergo korupcijas lietu, sākās ap 2010. gadu, kad starptautiskā skandālā iekūlās Francijas energobūves milzis Alstom. Izrādījās, ka tas, izmantojot konsultantus, uzpircis vietējās amatpersonas, lai iegūtu izdevīgus projektus par hidro un termo elektrostaciju remontiem.

Shēmā bija iesaistīti vairāk nekā desmit cilvēku un nodoti kukuļi vismaz astoņu miljonu eiro apmērā. Vismaz tā uzskatīja korupcijas apkarotāji. Tomēr lietas izmeklēšana kārtējo reizi ievilkās, līdz beidzot šodien daļai no apsūdzētajiem noslēdzās ar visnotaļ maigiem sodiem.

Latvenergo tehniskais direktors Gunārs Cvetkovs tika attaisnots pilnībā, savukārt viņa kolēģis Aigars Meļko, kura automobilis uzreiz pēc aizturēšanas tika atrasts 146 000 eiro iespējamais kukulis, par savu dalību shēmā naudas sodā maksās trīsreiz mazāku summu – 48 000 eiro.

Andrejs Livanovičs, kurš Latvenergo amatpersonas esot uzpircis, Alstom uzdevumā tika cauri ar 37 000, bet no viņa uzņēmuma Energy Consulting tiesa piedzina 148 000 eiro. Par spīti nosacītajai uzvarai neviens no apsūdzētajiem ar presi nerunāja.

Tiesas saudzīgums esot skaidrojams ar asajiem strīdiem par to, vai kukuļošanas brīdī Latvenergo darbinieki bija uzskatāmi par valsts amatpersonām. No tā bija atkarīgs pēc kāda panta viņi ir jātiesā un attiecīgi, kāds sods viņiem pienākas.

Prokuratūra uzskatīja, ka, jā – tādēļ notikušais ir kukuļošana, par ko pienākas piecu gadu cietumsods. Advokāti teica, ka nē, tādēļ vismaz daļa apsūdzību ir jāatmet. Tiesa beigu beigās piekrita advokātiem. Savukārt Cvetkovam par savu attaisnošanu esot jāsaka paldies liecinieka Jura Lāča dīvainajai uzvedībai.

Tiesa tādēļ lika prokuratūrai izvērtēt, vai pret pašu Lāci tagad nebūtu jāierosina lieta par nepatiesu liecību sniegšanu.

Jāpiebilst, ka lieta pret Latvenergo skandāla seju – bijušo energomilža vadītāju Kārli Miķelsonu – joprojām nav tikusi līdz tiesai. Prokurors nemācēja pateikt, kad tas varētu notikt.

Video

Lasi vēl