Laiks, kad Rīgas centrs izmirst un cilvēks vislabāk jūtas lielveikalā, ir ”jāpārslimo”, akcentē arhitekte

1 komentārs
Laiks, kad Rīgas centrs izmirst un cilvēks vislabāk jūtas lielveikalā, ir ”jāpārslimo”, akcentē arhitekte
Foto: LETA

Laiks, kad Rīgas centrs izmirst un vislabāk cilvēks brīvdienā jūtas lielveikalā, ir jāpārslimo, šādu viedokli intervijā LNT raidījumam ”900 sekundes” pauda arhitekte Zaiga Gaile.

Viņa norādīja, ka arī citās pasaules pilsētās vērojami šādi procesi. ”Centrs atmirst, bet jūs sestdienas dienā aizbrauksit uz ”Spici” un redzēsit, ka nav, kur mašīnu nolikt. Tur cilvēki dzīvo visu dienu. Tas ir pilnīgi normāls process arī pasaules lielpilsētās, ka uznāk tās lēkmes, ka vislabāk cilvēks jūtas lielveikalā brīvdienā. Viņam tur pieliek klāt – tagad pie ”Spices” ir veselības centrs, jūs varat tur izpotēties, varat vingrot, dejot, skatīties kino, iepirkties pāri visam un atkal ēst,” situāciju raksturoja Gaile.

Arhitekte atsaucās uz ASV piemēru, kur cilvēki dzīvo nomalē, apkārt pilsētai un centrs atmirst. ”Tā tas bija arī ar Ņujorku. Bet tomēr centrā varat vislabāko kultūru dabūt, te ir teātri, kino, koncertzāles. Beigu beigās, tā iepirkšanās ar lielām kulēm supermārketā ir kaut kas viens… Nu, tas ir jāpārslimo,” vērtēja arhitekte.

Vaicāta, kad šī ”lēkme” varētu pāriet, viņa norādīja: tad, kad ar riteni pa Rīgu varēs aizbraukt iepirkties labā veikalā. ”Nevis ar lielo ”Rimi” kuli, bet ar nelielu somiņu Berga bazārā nopirkt vislabāko franču vīnu,” sprieda Gaile un piebilda, ka tas iet soli solī ar labklājību, taču runa nav par bagātību, tas ir kultūras jautājums.

Gaile atzīmēja, ka Rīga ir sarūkoša pilsēta pēc iedzīvotāju skaita. No vienas puses, varētu priecāties, ka Rīga neuzblīst kā lielās pasaules metropoles, kad cilvēkiem vairs nav kur palikt.

Pēc tukšo ēku portāla datiem, pilsētā patlaban ir 350 tukšas ēkas. Skaitlis mainās, bet tas nesamazinās. ”Tepat mums blakus uz Krišjāņa Barona ielas stūra ir tukšā Latvijas Nacionālās bibliotēkas ēka. Šīs ēkas pārklājas ar zaļiem līķautiem, kļūst bīstamas, tad viņas palēnām sāk saukt par graustiem,” teica Gaile.

Viņa atzīmēja, ka tas nav nekas jauns pasaules arhitektūrā un arī lielajās pilsētās cilvēki izvācas no kādiem rajoniem, tad tie atkal tiek no jauna atklāti, un tā tas plūst. Viņasprāt, problēma ir tāda, ka daudz dārgāk ir atjaunot vecu māju Rīgas centrā, nekā uzbūvēt jaunu ārpus centra. Pēc viņas domām, jārunā par valsts un pilsētas politiku, turklāt viņai teikts, ka valsts vairāk nolaidusi mājas, nekā pašvaldība.

”Vispareizāk būtu sēsties pie viena galda un kopīgi domāt. Vai mums vajag nest ārā Rīgas domes pārvaldes ēku, augstskolas tagad nesam ārā, tagad ir arī runa par ”Hansa New City”, kur ir milzīga teritorija, būvēs jaunas ēkas apkārt Rīgai,” vērtēja Gaile.

Skaties pilnu interviju no LNT raidījuma 900 Sekundes!

1 komentārs