“Laikot” – “tīkot”, “hipsteris” – “jaunbārdis”, “Google” – “lūkotne”; valodnieki paziņos gada vārdus un nevārdus

1 komentārs

“Čekas maisiņš vajag?” un “Valstij jāsāk ar sevi” – šīs frāzes šogad pretendē uz gada spārnotā teiciena titulu. Tieši 28. janvārī uzzināsim, kas kļuvis par gada vārdu, nevārdu, spārnoto teicienu un kas – par “gada savārstījumu”.

Gada vārda kategorijā šoreiz saņemts daudz jaunvārdu ieteikumu, daļa ieteikti svešvārda tieša pārcēluma vietā, piemēram, “hipstera” vietā “jaunbārdis”, “Google” vietā – “lūkotne” vai visai neparocīgā jaunienākušā “laikot” vietā – “tīkot”. Iesniegto vārdu starpā ir arī nepelnīti piemirsti vārdi – “lakstīgs” (“vislabākais”), no kā lakstīgalai tāds vārds, vai “aizglabāt” – “konservēt”. Tāpat saņemts ieteikums ieviest laika apstākļiem noderīgus apzīmējumus “apnullis”, “zemnullis” un “virsnullis”.

Gada nevārdu kategorijai pieteikti vārdi pieteicējam šķituši latviešu valodā netīkami, nevajadzīgi vai pat skaužami. Pirmā grupa – nekritiski pārņemti citvalodu vārdi, lai gan iesniedzējam ne vienmēr ir skaidrs, ko tādā gadījumā likt nevārda vietā – ko iesākt ar “jūtūberi”, “influenceri” vai “klimatonu”, kas ir “24 stundu ilgs hakatons”. Otra – vārdi, kuru lietojums nešķiet īsti labs – “atrunāt” (līguma noteikumus), (cilvēka) “darbības”, “uzrunāt” (“cepure mani tūliņ uzrunāja – nopirku”) u.c.

Spārnotajos teicienos, kā allaž, tiek atainota aizvadītā gada sabiedriskā dzīve – tajā visbiežāk iekļūst reklāmas un saziņas līdzekļu devums. Šogad šajā kategorijā sastopams diezgan daudz “čekas” un “maisu” – “čekas loterija”, “Čekas maisiņš vajag?”, kā arī priekšvēlēšanu, vēlēšanu un pēcvēlēšanu retorikas, piemēram, “oligarhu iedētā ola”, “deputāta kratīšana” un “valstij jāsāk ar sevi”.

Akcijas rīkotāji norāda, ka papildu kategorija “gada savārstījums” arvien attaisnojas kā vajadzīga – savārstījums ir dīvainākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2018. gadā, arī amizantas pārrakstīšanās vai pārteikšanās kļūdas. Starp iesūtījumiem atrodami tādi paraugi kā “valdības veidošanās vainagojās bez panākumiem”, “galdi un to noma ar individuālu pieeju”, “Marijas Kirī vārdā nosauktās darbības tiks pārdēvētas par Marijas Sklodovskas Kirī vārdā nosauktajām darbībām” vai “lemj par koku publiskās apspriešanas rezultātiem”.