Lai uzlabotu likumdošanu valstī, Levits rosina izveidot īpašu Valsts padomi

39 komentāri

Valsts attīstības domnīca vai šauras juristu grupas labi atalgota darbavieta? Politiķu vidū dažādi viedokļi par prezidenta Egila Levita ideju veidot jaunu juridisku iestādi – Valsts padomi. Prezidents iecerējis, ka tā būtu kā “spoguļattēls Satversmes tiesai” un sniegtu politiķiem vērtīgus atzinumus un rekomendācijas.

Prezidents uzskata, – lai panāktu modernāku un kvalitatīvāku valsts pārvaldību, ir jābūt labai likumdošanai, savukārt to var panākt, ieviešot institūciju, kura dotu savu izvērtējumu par svarīgiem likumprojektiem – Satversmes grozījumiem, jauniem likumiem un nozīmīgiem grozījumiem esošajā likumdošanā. Šim nolūkam Levits jau iepriekš paudis nepieciešamību veidot Valsts padomi.

“Valsts padome sniedz savu pamatojumu. Tam jābūt dziļam, gan juridiski, gan saturiski. Viņa to dara neatkarīgi,” teic Valsts prezidents.

Ideju atbalsta daudzi juristi, tostarp Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele: “Lai tai būtu neatkarīgs skatījums no malas, neatkarīgs padomdevēja skatiens ar atbilstošo autoritāti, kas nevar būt departaments formātā citiem konstitucionālajiem orgāniem.”

Politiķu vidū gan attieksme ir rezervētāka. Gan koalīcijā, gan opozīcijā. Tieslietu ministrs uzskata, – ja veidojam jaunu padomi, jālikvidē kāda līdzīga iestāde, lai netiek bezjēdzīgi tērēta nodokļu maksātāju nauda.

“Doma nav slikta. Tā patiks daudziem juristiem, kas varēs šeit darbu iegūt. Tā patiks ierēdņiem. Daļai politiķu. Mums jau šobrīd ir daudzas institūcijas, kas sniedz padomus. Valsts kontrole, Tieslietu padome. Šī padome savā ziņā tās kopēs,” saka tieslietu ministrs Jānis Bordāns (JKP).

“Šī diskusija katrā ziņā ir vērtīga, bet mans viedoklis – nevis jāizveido jaunas padomes, bet jāmeklē jēga jau esošajos dokumentos, tur jau viss ir,” uzskata Saeimas deputāts Igors Pimenovs (S).

Valsts padomes idejas aizstāvji akcentē, ka līdzīgas institūcijas ļoti sekmīgi darbojas vairākās attīstītajās Eiropas valstīs, spilgtākais piemērs esot Francija.

39 komentāri