Lai panāktu samaksu par pieminekli, Lietuvā kapos uz tiem līmē kauninošus uzrakstus

0 Komentāru
Lai panāktu samaksu par pieminekli, Lietuvā kapos uz tiem līmē kauninošus uzrakstus

Ja pasūtītājs nav samaksājis par kapu pieminekli, tā izgatavotāji publiski kaunina mirušā tuviniekus. Šādu metodi sākuši pielietot Lietuvas uzņēmēji. Ik pa laikam kapsētās parādās spilgti uzraksti, kas šokē garāmgājējus. 

Karveliškiu kapsētā, kas atrodas netālu no Viļņas,  uz pieminekļa no tālienes ir redzams uzraksts ”Neapmaksāts”. Daudzi garāmgājēji pauž sašutumu par to.

Viņuprāt, šādi rīkojoties, uzņēmēji pārkāpjot pieklājības slieksni. Šādi uzņēmēji atriebjas nelaiķu radiniekiem, kas laikā nav samaksājuši par pieminekļa uzstādīšanu. Un visi aptaujātie ir vienis prāts par to, ka šāda uzvedība esot necivilizēta.

Uzlīmi gan esot viegli atlīmēt, tāpēc cilvēki pieļauj, ka radinieki šeit sen neesot bijuši. Pretējā gadījumā būtu uzrakstu noņēmuši. Iespējams, ka cilvēkiem kaut kas atgadījies, tāpēc viņi nevarējuši samaksāt par pieminekli. Bet uzņēmēji uzreiz viņus sitot pie krusta. Galu galā, konfliktā nav vainīgs arī nelaiķis, kur dus zem pieminekļa.

Kapu apsaimniekotāji norāda, ka šādi uzraksti nav bieža parādība. Parasti tie parādās pirms svētkiem. “Šādi gadījumi tiešām nenotiek bieži. Esam pamanījuši, ka tie parādās Veļu laikā. Kad uz kapiem nāk tuvinieki. Lai radinieki piezvanītu tieši parādā palikušajam pasūtītājam un pateiktu: Kā tu vari tik nesmuki uzvesties?” saka “Stebules” projektu vadītājs Darius Jakutonis.

Lielākā daļa šādu pieminekļu neesot saskaņoti ar kapsētas administrāciju. Visbiežāk tā uzvedoties ražotāji, kas izvairoties no nodokļu nomaksas un tāpēc baidoties griezties tiesā.

“Tā dara individuālie ražotāji, kuriem cilvēki pasūta pieminekļus. Jo uzņēmumiem ir līgumi, viss notiek oficiāli, legāli un tādas lietas vienkārši nenotiek,” norāda firmas “Amžinasis akmuo” pārstāve Ieva Maldžiuviene.

Savukārt kāds cits pieminekļu ražotājs no Klaipēdas telefonsarunā esot žurnālistiem skaidrojis, ka kaunināšanas metodes uzņēmēji izmantoto pirms griezties tiesā, jo tā lietas var nokārtot ātrāk. Lai gan viena nelaiķa atraitne jau ir iesūdzēta tiesā un tagad viņa savu maku lai atgrieztu parādu vērs platāk.

0 Komentāru