Lai iestātos OECD, Saeima prasīs bankām pastiprināt iedzīvotāju darījumu kontroli

Pievienot komentāru
Lai iestātos OECD, Saeima prasīs bankām pastiprināt iedzīvotāju darījumu kontroli
FOTO: Flickr

Latvija politiķi izmisīgi cenšas likt kāju durvīs, lai vēl šogad paspētu iestāties bagāto valstu klubā – OECD jeb Ekonomiskas sadarbības un attīstības organizācijā.

Lai izpildītu apņemšanos, Saeima grasās lielā steigā pieņemt likuma grozījumus, kas paredz padziļinātu finanšu izpēti par visiem tiem iedzīvotājiem, kuru rados vai draugos ir ar politiku saistīti cilvēki.

Rudenī OECD progresa ziņojumā veltīja Latvijai asu kritiku par nepietiekamu cīņu ar naudas atmazgāšanu un korupciju, liekot saprast, ka ir nopietnas šaubas par valsts spēju šogad iestāties bagāto valstu klubā, kas ir Latvijas ārpolitikas pamatmērķis.

Pēc kritikas atbildīgie dienesti sasparojās. Sekoja miljonos mērāmi sodi Privātbankai, kratīšana Trasta komercbankā. Tomēr gaidāmas vēl nopietnākas izmaiņas, ko var raksturot kā nepieredzētu iedzīvotāju darījumu kontroli.

Runa ir par Saeimā lielā steigā virzītiem grozījumiem noziedzīgi iegūtu līdzekļu novēršanas likumā, kas uzliek par pienākumu bankām, notāriem, zvērinātiem advokātiem, apdrošinātajiem un pat grāmatvežiem identificēt un ziņot par aizdomīgiem darījumiem, ko veikušas politiski nozīmīgas personas.

Pēc OECD prasības šo personu loks ir tik plašs, ka kontrolei būs pakļauti ne tikai politiķi un ierēdņi, bet arī viņu radinieki un draugi.

Bankām būs jāveic visu klientu anketēšana, vispirms ļaujot pašiem godīgi pateikt, vai viņi ir politiķi, un vai tiem ir ciešas attiecības ar augstām amatpersonām. Melošanas konsekvences būs līguma laušana ar banku, bet aizdomīgu darījumu gadījumā jārēķinās ar likumsargu interesi, jo bankām būs jāziņo atbildīgajiem dienestiem.

Izmaiņas tiek virzītas tik lielā steigā, ka ne notāri, ne zvērinātu advokātu padome nav lietas kursā par gaidāmo pienākumu atšifrēt politiķus un viņiem pietuvinātas personas. Tikmēr paši politiķi, skaidrojot kāpēc prasība ir tikt drastiska, norāda ASV institūciju un OECD virzienā.

Bankas uzskata, – ja valsts vēlas ieviest totālu kontroli par noteiktu iedzīvotāju grupu, tai pašai jāizveido šo cilvēku saraksts. Citādi cilvēkiem un bankām būs jāmeklē sociālajos portālos, vai draugu pulkā nav aizķēries ministrs vai valsts uzņēmuma vadītājs. Esot arī šaubas, vai ar esošo finansējumu atbildīgie dienesti spēs kontrolēt saņemtās informācijas blāķus. Saeima likumprojektu galīgajā lasījumā plāno pieņemt nākamnedēļ.

Skaties video!

Lasi vēl