Lāčiem no Igaunijas uz Latviju ir izveidots īpašs ”koridors”, tomēr ķepaiņi to izmanto visai kūtri

1 komentārs
Lāčiem no Igaunijas uz Latviju ir izveidots īpašs ”koridors”, tomēr ķepaiņi to izmanto visai kūtri
Ilustratīvs foto. (Foto: Pixabay.com)

Kā aizsargāt un kā panākt lāču populācijas pieaugumu Latvijā? Lai atbildētu uz šo jautājumu, tiekas dažādu nozaru eksperti, viņi no jauna izstrādās brūno lāču aizsardzības plānu. Latvijā lāču skaits arvien pieaug, un speciālisti prognozē, ka drīzumā mūsu valsts ziemeļaustrumos lāči varētu sākt arī vairoties.

Šis video ieraksts ir veikts šovasar augusta nogalē uz Latvijas-Krievijas Grebņevas robežpunkta. Barot ķepaini esot sākuši tālbraucēji, un lācis, protams, pie vieglajām pusdienām pieradis ātri. Tas novedis pie tā, ka meža dzīvnieks kļuvis pārdrošs un pat uzmācīgs, norāda Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode.

“Beigās tas lācis bija pārgājis uz Krievijas pusi un tur reāli sācis apdraudēt fūrniekus, kamēr viņu visdrīzāk likvidēja,” viņa saka DAP pārstāve. Viņa piebilst, ka tieši šādus gadījumus lāču aizsardzības plānam vajadzētu novērst. Tāpat arī jāparedz, ka lāči ziņkārības un tukša vēdera dzīti biežāk iegriezīsies pie bišu audzētājiem – lācis un medus ir nešķiramas lietas.

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš norāda, ka lāču aizsardzības plānā iecerēts noskaidrot veidus, kā vislabāk biteniekiem pasargāt stropus no lāčiem.

“Jo pagaidām tiek pieļauta diezgan liela radošā pieeja aizsardzības veidos, tur var būt dažādi karekļi, trokšņi, gaismas, kas īstenībā varbūt lāci neatbaida. Lāči Latvijā ieklīst no Krievijas un Igaunijas, kur to ir krietni vairāk nekā pie mums. Igauņi medī, viņiem ir 700 un vairāk lāču,” norāda Ozoliņš. Lai lāči vairāk virzītos uz Latviju pēc igauņu iniciatīvas uz abu valstu robežas ir izveidota aizsardzības zona, kur igauņi lāčus nemedī. Kamēr oficiālie mednieki sargā jādomā par to kā panākt, lai arī malumednieki neuzrodas.

Tāpat svarīgs aspekts ir cilvēku izglītošana par to, kā uzvesties, ieraugot lāci. “Varētu reizi gadā tikties visi tie, kuri ir lāci redzējuši un sastapuši, un dalīties savos iespaidos. Gan par to, kā uzvedās lācis, gan kā uzvedās viņi, tad šo informāciju varētu standartizēt un pasniegt pārējai sabiedrībai, kurai vēl tas stāv priekšā,” stāsta Mežzinātnes institūta pētnieks.

Latviju gada laikā apmeklējot ap 30 lāču, no kuriem 10-12 ķepaiņi pie mums arī ziemojot, taču par pastāvīgu populāciju varēsim runāt tad, kad Latvijā lāči sāks vairoties. Mežzinātnes institūta pētnieks norāda, ka pašlaik dzīvnieku skaits var mainīties strauji, tāpēc lāču aizsardzības plāns jāizstrādā vien uz pieciem gadiem un pēc tam atkal jāpārskata.

1 komentārs