Labas ziņas pircējiem! Nākamgad stājas spēkā vairākas izmaiņas patērētāju tiesību aizsardzības likumā

Pievienot komentāru
Labas ziņas pircējiem! Nākamgad stājas spēkā vairākas izmaiņas patērētāju tiesību aizsardzības likumā
FOTO: LETA

Preču pircējiem labas ziņas – nākamgad varētu samazināties nepatīkamie gadījumi piespiedu kārtā lietot preces, kas izrādījušās brāķētas. Nākamgad kopumā stājas spēkā daudzas būtiskas izmaiņas patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka jaunas pircēju un pārdevēju iespējas problēmu gadījumos. 

Latvijā brāķētu preču un neatbilstošu pakalpojumu nav mazums. Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) gadā vidēji saņēmis līdz 3000 sūdzību, un no tiem strīdus objektu topā ir elektropreces, mobilie tālruņi un apavi.

Tomēr ne visi, kuri saskārušies ar brāķētām precēm, līdz galam aizstāv savas tiesības – tam šķērslis, iespējams, bija prasība veikt preces ekspertīzi, kas ir dārga.

No nākamā gada šī kārtība mainīsies un patērētāju pieeja taisnīgumam palielināsies. Likums paredzēs: ja sešu mēnešu laikā no preces iegādes patērētājs konstatē defektus, tad tā jau būs pārdevēja problēma.

Vienlaikus no nākamā gada pircējs brāķētas preces gadījumā vairs nevarēs uzreiz pieprasīt cenu samazinājumu vai naudu, bet vispirms pārdevējam būs jāpiedāvā remonts vai preces maiņa. Bet atkal – tas veicams bez atlīdzības 30 dienu laikā, neradot neērtības patērētājiem.

Ja nekādi neizdodas atrast kopsaucēju un rodas strīds, tad var iesaistīt Patērētāju tiesību aizsardzības centru, kas gan vairs nepieņems saistošus lēmums individuālajās patērētāju lietās.

PTAC saskaņā ar Eiropas Savienības (ES) direktīvu, līdzīgi kā citās valstīs, veidos alternatīvu strīdus mehānismu pirms tiesas iesaistes. Latvijā līdz martam tiks izveidota patērētāju strīdu izskatīšanas komisija.

Komisijas lēmumi nebūs obligāti, bet rekomendējoši. Tomēr pasaules prakse liecinot, ka komersanti šos lēmumus lielākoties izpilda, jo tas ir arī reputācijas jautājums.