Laba ziņa! Zemo naftas cenu dēļ drīzumā samazināsies siltuma tarifi

Pievienot komentāru
Laba ziņa! Zemo naftas cenu dēļ drīzumā samazināsies siltuma tarifi
FOTO: LETA

Pasaulē aizvien vērojams naftas cenu kritums, un tuvākajā nākotnē būtiskas izmaiņas šajā ziņā ekonomikas eksperti neredz. Šādas prognozes nav iepriecinošas naftas ražotājvalstīm, tostarp Krievijai, kam tādēļ vēl vairāk nāksies savilkt jostas.

Savukārt, Latvijas iedzīvotājiem tās ir pozitīvas ziņas – gaidāms gan gāzes cenu kritums, gan apkures tarifu samazinājums.

Par zemākiem tarifiem no nākamā gada 1. janvāra jau paziņojis uzņēmums Latvijas gāze. Cenu korekciju tas veicis ņemot vērā tendences globālajā naftas produktu tirgū.

Eksperti uzsver, ka šobrīd situācija naftas pasaulē neliecina par to, ka tuvākajā laikā kas varētu būtiski mainīties, tāpēc Latvijas iedzīvotāji var cerēt uz tarifu samazinājumu arī turpmāk, tostarp lētākai vajadzētu kļūt arī apkurei.

 

Būtiskas izmaiņas gan nav gaidāmas degvielas cenās, jo nākamgad pieaugs akcīzes nodoklis, turklāt degvielas cenas uz pasaules naftas cenu izmaiņām reaģē straujāk un pēdējā gada laikā jau ir sarukušas.

Pēc ekonomikas ekspertu prognozēm, pasaules naftas cenas arī turpmāk svārstīsies 40 – 50 dolāru apmērā par barelu, kas ir sliktas ziņas naftas eksportētājvalstīm, tostarp Krievijai.

 

Krievijas vara gan trauksmi par gaidāmo recesiju slāpē, mierinot iedzīvotājus, ka situācija stabilizējas, ka ļaunākais jau ir aiz muguras.

Krievijas iedzīvotāju ienākumi ir sarukuši, arī investīciju apjoms pēdējos 10 mēnešos ir sarucis par 5,7%. Balstoties uz statistikas datiem, Krievijas ekonomika ir pārdzīvojusi krīzes augstāko punktu. Kopš šā gada vidus ir redzama stabilizācija uzņēmējdarbības aktivitātēs.

Kremļa opozīcija valdošās elites apgalvojumus par stabilizāciju apšauba, uzsverot, ka iedzīvotājiem tiek pūsta migla acīs, ka realitātē situācija kļūst aizvien sliktāka.

 

Krievijas finanšu rezerves beigsies 2017. gadā un arī tas ir tikai pateicoties rubļa devalvācijai. Ja tā nebūtu notikusi, rezerves beigtos ātrāk. Iedzīvotāju dzīves līmenis ir pasliktinājies par 20% un turpinās pasliktināties arī turpmāk. Līdz šim tik ierastie atpūtas kūrorti cilvēkiem vairs nav pa kabatai.

Cilvēku pacietība ir pāraugusi protestos, ko izprovocējis Putina režīma pataloģiskais skopums. Kravas automašīnu akcija ir tikai sākums.

Krievijas ekonomikā notiekošais atstās iespaidu arī uz Latviju. Swedbank eksperts Mārtiņš Kazāks uzsver, ka turpinoties pašreizējām tendencēm, pieprasījums pēc mūsu uzņēmēju produktiem un pakalpojumiem kaimiņzemē turpinās sarukt.

Tuvāko gadu laikā Krievijas loma Latvijas ekonomikā kļūs aizvien vājāka.

Video