Laba ziņa dabas baudītājiem! Aizsargājamās Latvijas teritorijās veido jaunas takas

Komentāri

Vairāk nekā desmitā daļa no Latvijas teritorijas ir aizsargājama. Saaudzējamās platībās ietilpst arī dabas parki, kuros pavisam drīz sāksies aktīva tūrisma sezona.  Eksperti novērojuši, ka ik gadu arvien vairāk cilvēku apmeklē dabas parkus un šogad daļā no tiem sarūpēti jaunumi – jaunas takas un skatu torņi.

Ragakāpa Jūrmalā ir viens no 42 Latvijā esošajiem dabas parkiem. Tas ir arīdzan viens no senākajiem – izveidots jau 1962. gadā.

Agnese Balandiņa, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāve

Visvairāk dabas parku ir Latgales pusē un ap Rīgu. Bet dabas parki ir sastopami arī citos Latvijas reģionos. Dabas parkus pārsvarā dibina cilvēku atpūtai un izglītošanai, bet vienlaicīgi arī dabas vērtību un kultūrvēstures vērtību aizsardzībai.

Piemēram, Raga kāpa unikāla ar to, ka šeit ir mežainās kāpas, tas esot samērā liels retums, pat raugoties Eiropas mērogā.

Tā ir viena no augstākajām kāpām Latvijā, tās augstums ir vairāk nekā 18 metri. Bet, paskatoties vēl augstāk, šeit, mežā, var redzēt vairāk nekā 300 gadus senas priedes.

Lai arī dabas parks ir aizsargājama teritorija, atšķirībā no daudziem dabas rezervātiem tajos cilvēki drīkst atrasties un pastaigāties. Turklāt tie kļūst par arvien iecienītāku tūrisma objektu, un apmeklētāju topa augšgalā ir parki, kas atrodas ap galvaspilsētu.

Parkos apmeklētāju izglītošanai izvietotas arī speciālas norādes par šajā vietā mītošajiem putniem un dzīvniekiem.

Pēdējo reizi dabas parku saraksts papildināts pirms 12 gadiem, tomēr izrādās, ka arī iedzīvotāji var rosināt kādu teritoriju iekļaut šajā sarakstā. Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijā zina teikt, ka šādus priekšlikumus šad tad saņem, bet reti kad tie realizējas.

Tikmēr, lai esošajos dabas parkos saudzētu dabu, bet vienlaikus, lai to salāgotu ar tūrismu, tiek izstrādāti speciāli dabas aizsardzības plāni, kur ierīkot takas un kur vidi atstāt neskartu. Pēc tam cilvēku iecienītākajos maršrutos tiek būvētas pastaigu laipas un skatu torņi.

Lielākā daļa dabas parku apskatāmi bez maksas, viens no izņēmumiem ir, Tērvetes dabas parks. Taču, piemēram, platības ziņā lielākais dabas parks, kas atrodas pie Engures ezera, skatāms par brīvu un tur apmeklētāji tiek gaidīti no aprīļa vidus.

Video

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl