Piejūras ciematu iedzīvotāji satraukti par cilvēku pieplūdumu brīvdienās

11 komentāri

Ja ierasti pašvaldības cenšas piesaistīt tūristus, – šobrīd viesi daudzviet Latvijā netiek gaidīti. Tas galvenokārt cilvēku bezatbildības dēļ. Atceroties pagājušās nedēļas nogales pieredzi un ļaužu pūļus, kas masveidā devās dabā un ignorēja aicinājumus ievērot distanci, iecienīto galamērķu iedzīvotāji satraucas par cilvēku pieplūdumu arī šajās brīvdienās.

Piektdienas priekšpusdienā Kolkā valda miers, pludmalē redzami tikai vētra nolauztie koki. Nav neviena tīkotāja apskatīt izteiktāko zemesragu Latvijas piekrastē. Tiesa, nedēļas nogalēs situācija ir pavisam cita. Neatkarīgi no tā, ka visas viesu apkalpošanas institūcijas, tūrisma informācijas centri, dabas takas un putnu vērošanas tornis, ir slēgts – pagājušajā nedēļā Kolka piedzīvojusi cilvēku pūļus.

“Es pieļauju, ka Rīga kā pilsēta bija tukša. Kolka kā ciems – pilns ar ļaudīm, kuri bija ieradušies, lai it kā izvairītos no cilvēku satikšanas lielveikalā, šeit viņi sastapa tos pašus cilvēku pūļus,” norāda Kolkas pagasta pārvaldes vadītājs Aldis Pinkens.

Pagasta vadītājs norāda, – Kolkā dzīvo ļoti daudz cilvēku, kuri ir riska grupā. Viņus pasargāt no Covid – 19 izplatīšanās ciemā pie šāda cilvēku pieplūduma nav iespējams.

“Mums ir pietiekami daudz senioru, vecāka gadagājuma cilvēku, un, protams, ka mēs nevaram zināt, kurš no mums ir atvedis vai nav atvedis kaut ko kaitīgāku.  Mums tas zināmas rūpes un neskaidrības rada. Mums vismaz līdz vakardienai Dundagas novads un Kolkas pagasts bija bez ne viena inficētā un mēs gribētu, lai tas tā arī paliktu,” saka Pinkens.

Taču pēc pastaigas gar jūru atbraukušie piestāj pie veikaliem. Kolkā tādi tikai divi, un tirgotāji nav gatavi tik lielam cilvēku pieplūdumam.

Veikala darbinieki neslēpj, – mazās ciema bodītes telpas nav paredzētas cilvēku masām –  ja vienlaikus veikalā ienāk vairāki cilvēki – noteikto divu metru distanci nemaz nevar ievērot, tādēļ saulainas brīvdienas kolcinieki negaida.

“Cerams, ka būs slikts laiks, ka nebūs tik daudz, es arī saprotu, ka grib izbraukt, bet nu tādiem bariem, varbūt tomēr var kontrolētāk, ja redzam, ka viena mašīna stāv, pabrauciet tālāk, nākamajā apstājieties,” saka pārdevēja Ilze.

Pagasta vadītājs aicina cilvēkus būt saprotošiem, ievērot valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas ierobežojumus un nedoties masveidā apskatīt tūristu iecienīto Kolkas ragu. Tas apskatei būs pieejams arī pēc ārkārtējās situācijas beigām.

“Ja mēs vēlamies baudīt Latvijā dabu, izbraucam kādu gabaliņu, ieraugam vietu, kur nav nevienas mašīnas un tajā vietā arī ejam, staigājam, skatāmies un neizmirstam sagatavoties šim braucienam. Neceram uz to, ka Latvijas lauki būs gatavi nodrošināt jums pakalpojumus, lai jūs justos komfortabli. Kamēr pie mums katram neiededzinās sarkanu lampiņu slims vai vesels, mēs nevaram būt paliecināti ne par vienu,” akcentē Kolkas pagasta vadītājs.

Viesus ārkārtas stāvokļa laikā negaida arī citas pašvaldības. Pagājušās nedēļas nogales pieredze ar masveida cilvēku pieplūdumu likusi rīkoties arī Saulkrastu pašvaldībai. Tur ierobežota iebraukšana pilsētā, slēgtas automašīnu stāvvietas un liegta apstāšanās ielās, kurās atpūtnieki ierasti novieto automašīnas, lai dotos pastaigā gar jūru.