Krišjānim Baronam pa pēdām – Jaunpilnieki, ar ko lepojamies

0 Komentāru
Krišjānim Baronam pa pēdām – Jaunpilnieki, ar ko lepojamies
Publicitātes foto

Latvija ir bagāta zeme, un ikkatrs Latvijas novads lepojas ar izciliem novadniekiem – gleznotājiem, tēlniekiem, dzejniekiem un dziesminiekiem. Arī Jaunpils nav izņēmums, turklāt, šķiet, tieši Jaunpilī stiprinājusies latviešu valoda un literatūra – te dzimuši ne vien izcili literāti, bet arī stāstu varoņi!*

 

Krišjānis Barons

Visbiežāk Jaunpils vārds, protams, tiek minēts saistībā ar latviešu Dainu tēvu. Folklorists, publicists, rakstnieks un latviešu literārās valodas populārzinātniskā stila pamatlicējs dzimis Strutelē, vagara ģimenē. Strutelē Krišjāņa Barona vārds sastopams ik uz stūra – gan baznīcā, kurā viņš kristīts, gan muižas ēku ansamblī . Mūsdienās no muižas saglabājusies kungu māja, kurā līdz pat 90. gadu beigām atradusies Kr. Barona pamatskola, un bijusī vagara – Krišjāņa tēva Jura – māja, pie kuras piestiprināta plāksne ar uzrakstu ”1835. gadā šajā ēkā dzimis latviešu gara mantu vācējs Kr. Barons”.

Kārlis Frīdrihs Vatons

Struteles vārds nereti tiek pieminēts saistībā ar vēl kādu izcilu novadnieku. Kārlis Frīdrihs Vatsons, Struteles draudzes mācītājs, bijis viens no pirmajiem latviešu etnogrāfijas un vēstures pētniekiem. Vatsons iestājies pret latviešu pārvācošanu un aicinājis kopt latviešu valodu – viņš to redzējis kā bagātu un attīstīties spējīgu. Varbūt Vatsona viņa dēļ šodien runājam latviešu valodā un pazīstam to tādu, kāda tā ir? Ne velti Rīgā ir ne tikai Krišjāņa Barona, bet arī Kārļa Vatsona iela.

Hugo Grotuss

Jaunpils pagasta Dočkos dzimis vēl kāds, varbūt mazāk zināms, taču ne mazāk talantīgs Jaunpilnieks – gleznotājs, kura radītās gleznas joprojām ir populārāko latviešu mākslas darbu sarakstos un kolekcijās. Hugo Grotuss klasificēts kā reālists, ir populārs ziedu un dažādu ainavu gleznotājs un dzīves laikā radījis ap 2000 gleznu, bijis arī neatkarīgo mākslinieku vienības biedrs. Diemžēl 2. pasaules karš ieviesis korekcijas arī Grotusa liktenī un mūža nogali māksliniekam nācās pavadīt Trimdā, Jaunpilī tā arī vairs neatgriežoties.

Un tas vēl nav viss! Šķiet, tieši Jaunpilī stiprinājusies latviešu valoda un literatūra – te dzimuši ne vien izcili literāti, bet arī stāstu varoņi! Kā izrādās, J. Jaunsudrabiņa stāsta “Vēja ziedi ” Rasmas tēla prototips ir Jaunpiliete Lizete Villa, savukārt, K. Ieviņa romāna “Putras Dauķis” titultēla prototips bijis Jaunpils “Jožu” mājas saimnieks Francis Fimbers.

*J. Jaunsudrabiņa stāsta “Vēja ziedi ” Rasmas tēla prototips ir Jaunpiliete Lizete Villa, savukārt, K. Ieviņa romāna “Putras Dauķis” titultēla prototips bijis Jaunpils “Jožu” mājas saimnieks Francis Fimbers.

0 Komentāru