Kurzemes piekrastē izskalots lērums beigtu zivju! Vietējie vaino zvejniekus liekā loma izmešanā

3 komentāri
Kurzemes piekrastē izskalots lērums beigtu zivju! Vietējie vaino zvejniekus liekā loma izmešanā
Foto: ekrānuzņēmums no video

Sociālajā tīklā “Facebook” publicēti video, kuros redzams, ka Kurzemes piekrastē smiltīs izskalotas simtiem zivju, raisot sašutumu un neziņu par dabas posta iemesliem.

Ventspils, Pāvilostas un Liepājas novados jūras krastā izskaloti beigti jūrasgrunduļu, vietām arī butes.

Visizplatītākā versija sociālo tīklu lietotāju vidū ir zvejnieku ļaunprātība, izmetot pār borta, viņuprāt, necilo lomu.

Tiesa gan, zivju bojāeja esot saistīta ar stipro viļņošanos jūrā, tā norāda Valsts vides dienesta (VVD) Ventspils reģionālās vides pārvaldes Resursu kontroles sektora vadītāja Daina Naumova.

Speciāliste sestdien apsekojusi Sārnates pludmali, konstatējot tikai divus beigtus jūrasgrunduļus, taču sociālajos tīklos publicētajos video redzams daudz vairāk beigtu zivju. Naumova norādīja, ka beigtās zivis sestdien acīmredzot jau bija ieskalotas atpakaļ jūrā, vai arī tās apēduši putni.

Savukārt pēc fotogrāfijām arī esot grūti spriest par bojāgājušo zivju daudzumu, jo tajās redzami tikai atsevišķi piekrastes fragmenti. Kāds piekrastes zvejnieks Naumovai pastāstījis, ka beigto zivju šoreiz neesot bijis tik daudz kā citās reizēs pēc stiprākām vētrām.

Līdzīgi zivju masveida bojāejas gadījumi, kad krastā izskalots liels daudzums beigtu jūrasgrunduļu, pagājušā gada rudenī konstatēti Staldzenes pludmalē netālu no Ventspils, kā arī Liepājas pludmalē.

Video autors: Māris Mirosnikovs.

Naumova zivju bojāeju viennozīmīgi saista ar stipro viļņošanos jūrā, kas bija novērojama piektdien, un izslēdz citas versijas – iespējamu piesārņojumu vai zvejnieku rīcību, atbrīvojoties no nevēlamā invazīvās sugas zivju loma. Arī akmeņainajā Staldzenes pludmalē beigtās zivis pagājušā gada rudenī izskalotas pēc vētras. Savukārt Sārnates pludmalē pie grunts nārstojošās zivis, visticamāk, gājušas bojā, viļņiem tās triecot pret sēkli, norādīja Naumova.

Viņa arī noraidīja iespēju, ka no jūrasgrunduļu loma atbrīvojušies zvejnieki – stiprā vēja dēļ piekrastes zvejnieki nemaz nevarēja iet jūrā un izlikt tīklus.

Video autore: Indra Kapeniece.

Pērn rudenī Liepājas pludmalē aptuveni 1300 metru garā joslā tika izskaloti beigti jūrasgrunduļi, kā arī nelielā daudzumā plekstes un mencas. Iespējamais kopējais zivju daudzums, pēc aptuveniem aprēķiniem, varēja sasniegt pat trīs tonnas, kas ir nozīmīgs daudzums. Līdzīgs gadījums oktobra beigās konstatēts Ventspils Staldzenes pludmalē, kur tika izskalotas liels daudzums beigtu zivju – arī pārsvarā jūrasgrunduļi.