Kurš vadīs Latvijas Banku? Zināmi potenciālie kandidāti

2 komentāri

Gada nogalē Latvijas Bankai jābūt jaunam vadītājam. Lai gan atlicis nedaudz vairāk par diviem mēnešiem, politiķi tikai jaunnedēļ plāno ķerties klāt pie jaunā centrālās bankas vadītāja izraudzīšanās. Neformālas sarunas gan jau ir sākušās.

Pašreizējām Latvijas Bankas prezidentam, smagos noziegumos apsūdzētajam Ilmāram Rimšēvičam pilnvaru termiņš beidzas 21. decembrī. Centrālās bankas vadītāju ievēlē amatā uz sešiem gadiem, un kandidātu var virzīt jebkuri 100 Saeimas deputāti.

Ņemot vērā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) vadītāja izvēli un nākamā gada valsts budžeta sagatavošanu, politiķi tā pa īstam Latvijas Bankas prezidenta atlasei vēl nav ķērušies klāt. Tiesa gan, neformālas sarunas jau notikušas. Izskanējušie arī potenciāli kandidāti – pašreizējais Latvijas Bankas padomes loceklis Mārtiņš Kazāks, bijušais banku uzraugs Uldis Cērps, Pasaules Bankas speciālists Kārlis Bauze, “Luminor” grupas padomes priekšsēdētājs Nils Melngailis un eiroparlamentārietis Roberts Zīle. Pēdējais pats sevi no sacensības gan izslēdzis.

Politiķi par tēmu runā visai nekonkrēti. Politiskie spēki pagaidām arī vairās konkrēti atbildēt, vai vēlētos kandidātu no pašas Latvijas Bankas, vai ārpuses, taču pauž pārliecību, ka koalīcijai vajadzētu spēt vienoties par vienu pretendentu.

Premjera partija šajā procesā nolēmusi ieņemt tādu kā vidutāja lomu.

Pozicionēties patlaban nesteidz arī Saeimas opozīcija. Kā jau tas ierasts, kārtis tuvu pie krūtīm tur Saeimas lielākā frakcija “Saskaņa”, ar kuras balsīm ievēlēta ne viena vien augsta amatpersona.

Vakanto Latvijas Bankas prezidenta krēslu pirmdien paredzēts apspriest koalīcijas padomē.

2 komentāri