Komentāri

Šodien noslēgusies sarakstu iesniegšana pašvaldību vēlēšanām. Vislielākā politiskā konkurence solās būt Jūrmalā un Ķekavā, savukārt niecīgākā – Varakļānos un Vaiņodē. Centrālā vēlēšanu komisija pamanījusi arī citus interesantus faktus – piemēram, salīdzinot ar iepriekšējām vēlēšanām, kandidāti savos iesniegumos neslēpj tautību.

Vidējais pašvaldību vēlēšanu kandidāts ir ap 46 gadus vecs vīrietis, tā liecina CVK informācija. Jaunākajam kandidātam 18, bet vecākajam – 88 gadi. Līdz šīs dienas vidum pašvaldību vēlēšanām pieteikti ap 8000 kandidātu no vairāk nekā 500 sarakstiem – sarakstu iesniegšana turpinājās līdz sešiem vakarā, un pilnīga informācija par iesniegumu skaitu būs zināma rīt pēcpusdienā.

Pašlaik zināms, ka sīvākā cīņa iesniegto sarakstu skaita ziņā būs Pierīgas pašvaldībās. Uz pirmo vietu pretendē Ķekavas novads, kur varētu būt vairāk nekā Rīgā, tāpat arī Jūrmala. Vismazāk sarakstu iesniegti no Varakļāniem, Vaiņodes, Pārgaujas.

No partijām aktivitātes ziņā pirmajā vietā ir Nacionālā apvienība. Tai seko zaļzemnieki, kuri gan izvēlējušies visai neskaidru taktiku. Jautājums ir – skaitīt tās kopā vai neskaitīt? Vienā pašvaldībā startē gan zaļie, gan zemnieki. Ir neskaidrs, vai tas ir spēka, vai nesaskaņu jautājums, un atbilde arī var būt dažāda. Kritumu piedzīvojusi “Vienotība”, jo tās pašvaldību vēlēšanu sarakstu skaits sarucis salīdzinājumā ar iepriekšējām vēlēšanām.

Interesanti, ka arvien vairāk kandidātu izvēlas akcentēt savu nacionālo identitāti. Starp kandidātiem lielākais vairums ir latvieši, krievi, lietuvieši, taču ir arī tatāri, pa vienam čeham, zviedram, moldāvam un somam.

Ir jūtami mazāk cilvēku, kas ir izvēlējušies nenorādīt savu tautību – viņu skaits ir samazinājies līdz 17%. Tas varētu liecināt par tautas pašapziņas nostiprināšanos, cilvēki atklāj savu tautību.

Pašvaldību vēlēšanas Latvijā norisināsies jūnijā, tajās jāievēl deviņu republikas pilsētu un 110 novadu domes – kopumā 1614 deputāts.

Lasi vēl