Kultūras ministrija sola radīt jaunu valsts atbalsta sistēmu drukātajai presei

0 Komentāru

Novērsts apdraudējums Latvijas preses izdevējiem. Valdības koalīcija pēdējā brīdī atradusi līdzekļus, ar ko “Latvijas Pastam” kompensēt drukātās preses piegādes izdevumus. Nauda tiks rasta no ietaupījumiem “Pasažieru vilciena” iepirkumā. Tikmēr Kultūras ministrija sola līdz nākamajai abonēšanas sezonai radīt jaunu atbalsta sistēmu drukātajai presei, kura šobrīd piedzīvo grūtus laikus.

Pēdējās nedēļās izdevēji cēla trauksmi par gaidāmo biznesa galu, ja valdība neatradīs sešus miljonus eiro, ko novirzīt drukātās preses piegādes kompensācijai “Latvijas Pastam”. Nauda nepieciešama, lai samaksātu algu pastniekiem par avīžu un žurnālu piegādi attālākos lauku novados.

“Vai tas būtu labi, ja Latvija gandrīz paliktu bez dienas preses un bez reģionālās preses? Manuprāt, tas Latvijai kā valstij būtu ļoti liels zaudējums,” domā Latvijas Preses izdevēju asociācijas vadītājs Guntars Kļavinskis.

Kā atzīst preses izdevēji, situācija biznesā arī ar valsts atbalstu ir ļoti sarežģīta. Samazinās abonentu skaits un tirāžas. Tas gan galvenokārt attiecas uz tādiem nacionālajiem dienas laikrakstiem kā “Latvijas Avīze”, “Diena” vai “Neatkarīgā” un reģionālo presi, kuru abonementu skaits pēdējā desmitgadē samazinājies trīs un vairāk reižu. Savukārt interese par vieglo lasāmvielu – žurnāliem, krustvārdu mīklām – atsevišķos gadījumos pat pieaug.

“Kādreiz preses izdevēji katru gadu atklāja abonementu skaitu, tomēr, kopš tie sāka dramatiski kristies, tas kļuvis par komercnoslēpumu. Līdz ar to oficiāli nav iespējams pārliecināties, par kādas preses piegādi valsts maksā subsīdijas,” atzīst Kultūras ministrijas pārstāve Aiga Grišāne.

Ministrija atzīst, – šobrīd valsts līdzfinansē pilnīgi visu, sākot ar Krievijā izdotu žurnālu un beidzot erotiskās periodikas nogādāšanu līdz lasītājam. Bijušas diskusijas, kā nodalīt no valsts viedokļa atbalstāmu lasāmvielu no izklaides, tomēr pagaidām risinājumu nav izdevies atrast.

Tikmēr pasta tarifs par viena preses izdevuma piegādi būtiski palielinās, un līdz ar to aug arī valsts kompensācijas apjoms. Preses izdevēji akcentē, ka kopā ar ministrijām ir gatavi strādāt pie jauna atbalsta mehānisma, taču jebkurā gadījumā “Latvijas Pasta” nodaļu tīkls valstij ir jāsaglabā, un bez subsīdijas to izdarīt neesot iespējams.

Jāpiebilst, ka miljonus pasta piegāžu kompensēšanai ņems no vilcienu iepirkumā ietaupītajiem līdzekļiem. Teju identiska summa nākamgad ir nepieciešama sabiedrisko mediju izejai no reklāmas tirgus. Šim mērķim gan pagaidām līdzekļi vēl nav atrasti.

0 Komentāru