Kūlas ugunsgrēku vietās ar laiku būs tuksneši, pauž pētnieki

Komentāri

Ik gadu kūlas ugunsgrēkos Latvijā iet bojā miljoniem sīku kukaiņu un simtiem tūkstoši dzīvnieku, tostarp arī putni. Šogad dzēsti jau vairāk nekā 1000 kūlas ugunsgrēku.

Dabas pētnieki saka – lielākais drauds ir tas, ka ar laiku varam iegūt tuksnešiem līdzīgas platības, kur labākajā gadījumā augs vien dažu veidu graudu zāles.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pēc ziemas guļas šobrīd ir atmodušies, piemēram, rāpuļi, abinieki, virkne kukaiņu un arī gliemeži. Mazie gliemeži, kuri teju ir vienīgie, kas uzirdina zemi cilvēku aizlaistajās pļavās, šādos ugunsgrēkos pilnībā iet bojā – norāda pētnieks. Atrodamas vien pārogļojušās gliemežu čaulas un apdeguši skudru pūžņi.

Izdegušajā zemē redzamas arī neskaitāmas alas un ejas, tas nozīmē, ka te dzīvojuši arī grauzēji, kuri, visticamāk, dūmos nosmakuši. Tas savukārt ietekmē nākamo barības ķēdes posmu.

Ja kūlas dedzināšanas sērga Latvijā nemazināsies, tad ugunsgrēku rezultātā ar laiku jau tā neapsaimniekotās teritorijas var kļūt mazāk vērtīgas un tajās būs vien dažu sugu augi, ka pat Jāņu vainagā nebūs, ko iepīt, un bitēm pēc medus arī būs jālido tālu. Būtiski šādos ugunsgrēkos cieš augsne, tā kļūst smilšaināka.

Tikmēr ugunsdzēsēji ar bažām raugās uz šā gada kūlas dedzināšanas sezonu – tā pat vēl neesot pusē, jo citviet Latvijā zemi vēl klāj sniegs. Ja salīdzina ar pēdējiem gadiem, baisās statistikas augšgalā ir 2014. gads, kad notika vairāk nekā 4000 ugunsgrēku, bet pērn to skaits tuvojās 3000.

 

Jāpiebilst, ka par kūlas dedzināšanu ir paredzēti arī naudas sodi no 280 līdz 700 eiro.

Lasi vēl