Krūmiņgeita: KNAB pirmoreiz iedarbina pantu par partiju melno kasi. Politiskā ietekme – pirkta un pārdota

Pievienot komentāru
Krūmiņgeita: KNAB pirmoreiz iedarbina pantu par partiju melno kasi. Politiskā ietekme – pirkta un pārdota

Šonedēļ Jūrmalā nograndušais skandāls ir pirmā reize, kad Korupcijas novēršanās un apkarošanas birojs iedarbinājis Krimināllikuma pantu par partiju melno kasi. Eksperti prognozē, ka politiskie spēki un politiķi, kuri caur Jūrmalas fondu tirgojušies ar ietekmi, būs neviens vien.

Centrālā loma skandālā tiek ierādīta par partiju nelikumīgu finansēšanu KNAB aizdomās turētajam uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam. Atceroties Jūrmalgeitu, daži skandālu jau sākuši saukt par Krūmiņgeitu.

Jūrmalā atrastā melnā kase – pirmā KNAB lietvedībā

Par partiju melnās kases turēšanu un izmantošanu KNAB šonedēļ aizturēja un aizdomās turētās personas statusu piemēroja četriem cilvēkiem. Plašāk zināmi ir divi – Jūrmalas mērs Gatis Truksnis un uzņēmējs Jūlijs Krūmiņš. Tāpat aizturēts eksbanķieris Jorens Raitums. Kas ir ceturtais, KNAB neatklāj. Neoficiāli jau izskanējis, ka no Jūrmalas fonda, kā tiek dēvēta KNAB atrastā kase, maksājumus saņēmušas Zaļo un Zemnieku savienība un no Sirds Latvijai. Vai tirgošanās ar ietekmi notikusi plašāk un neatļautus maksājumus saņēmušas citas partijas vai politiķi, netiek atklāts.

Laura Dūša
KNAB pārstāve:

Šobrīd šādu informāciju mēs nekomentējam.

Taču KNAB atzīst, šī ir pirmā reize, kad iedarbināts krimināllikuma pants par partiju melnajam kasēm.

Inga Jaunskunga
KNAB Politisko organizāciju finansēšanas kontroles nodaļas vadītāja:

Šāds process par tā sauktajām partiju melnajām kasēm ir pirmais biroja lietvedībā. Pants, ja tā var pateikt, ir diezgan jauns.

Krimināllikuma 288. pants.

Par politiskās organizācijas (partijas) vai politisko organizāciju (partiju) apvienības nelikumīgu finansēšanu lielā apmērā soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām.

Politiskā ietekme – pirkta un pārdota

Neoficiāli izskanējis, ka no Jūrmalas fonda maksātas salīdzinoši nelielas summas. Neatkarīgā vēsta, ka Krūmiņš tiek turēts aizdomās par NSL nelikumīgu finansēšanu 2014. gadā un ZZS nelikumīgu finansēšanu 2016. gada martā un aprīlī vairāk nekā 40 000 eiro apmērā. Taču eksperti prognozē, ka sabiedrība uzzinās par daudz lielākiem maksājumiem.

Mārcis Bendiks
Politisko notikumu vērotājs:

Runa ir ne tikai par pareiziem vai nepareiziem ziedojumiem, kas ierasti. Bet par to kā šī politiskā ietekme ir iegūta – pirkta un pārdota. Tā, acīmredzot, ir tā kolorītākā stāsta daļa un tur būs daudz lielāki cipari, ņemot vērā iesaistītos personāžus.

Pēc Jūrmalgeitas, Krūmiņgeita?

Centrālā, iespējamā nauda devēja loma skandālā tiek ierādīta uzņēmējam Jūlijam Krūmiņam. Tapēc daži skandālu jau nodēvējuši par Krūmiņgeitu.

Jūlijs Krūmiņš
Uzņēmējs

Es esmu iemaksājis nodokļos vairāk nekā 100 miljonus. Esmu uzbūvējis Vernisāžu, Man-Tess. Man nav bijusi neviena saķeršanās ar iestādēm.

Krūmiņa nonākšana KNAB redzesloka sakritusi ar laiku, kad viņš raksta memuārus, kuros sola vēstīt arī par Aivara un Andra noziedzīgajiem grupējumiem. Viens no grāmatas tēliem, Aivars Lembergs gan pašam Krūmiņam pārmet negodprātīgu darbošanos

Aivars Lembergs
Ventspils mērs:

Tai laikā [deviņdesmitajos] viņš uzskatīja, ka var jebkuras amatpersonas nopirkt, sākot no prokuratūras vadības un beidzot ar iekšlietu sistēmu. Pēdējos gados, kad tika izveidota Sudrabas partija, tad viņš visur stāstīja, ka tā ir viņa kabatas partija, kura darīs visu, kā viņš liks. Tai skaitā staigāja arī pie ZZS un piedāvāja veidot arī jauno valdību, un es viņiem teicu, ja viņi var turēties no Jūlija Krūmiņa tādā attālumā kā no zemes līdz Marsam, tad tas vēl būs pārāk tuvu.

Jāpiebilst, ka, ja atklāsies partiju nelegāla finansēšana, tām ne tikai būs jāatskaita nelikumīgi saņemtā nauda, bet arī draud valsts finansējuma atņemšana.

Video

Lasi vēl