Krīzi Ķīnas ekonomikā jau drīzumā izjutīs arī Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji

Pievienot komentāru
Krīzi Ķīnas ekonomikā jau drīzumā izjutīs arī Latvijas uzņēmēji un iedzīvotāji
FOTO: LETA

Vai tuvojas jauna ekonomiskā krīze? Šādas bažas pauduši vairāki pasaules vadošie ekonomisti, vērojot pēdējo dienu notikumus Ķīnas biržās. Miljardieris Džordžs Soross atklāti norādījis, ka saskatāmas nopietnas līdzības ar 2008. gada krīzes priekšvakaru. 

Ķīnā notiek lielas pārmaiņas. Tā veic reformas, lai arvien vairāk integrētos pasaules finanšu tirgū, kurā tās īpatsvars šobrīd nepārsniedz 2%. Jo atvērtāks šis finanšu tirgus kļūst, jo lielākas iespējamās svārstības. Tāpēc notiekošais akciju biržās tiek vērots ar īpaši lielām bažām.

Pagājušā nedēļā divas reizes tika priekšlaicīgi apturēta tirdzniecība, jo akciju cenas samazinājās par vairāk nekā 7%. Kritums, iespējams, būtu vēl lielāks, ja Ķīnas valdība nebūtu ieviesusi glābšanas mehānismus. Akciju cenas turpināja samazināties arī šodien, un Šanhajas biržā kritums pārsniedza 5%.

Viens no iemesliem šādiem kritumiem ir bažas par Ķīnas ekonomiku, kuras izaugsme bremzējas. Pēc oficiāliem paziņojumiem, tā pieaug par gandrīz 7%, tomēr daudz ticamāks esot apjoms no 5,5 līdz 6%.

Savukārt ekonomikas piebremzēšanās nozīmē to, ka no ražojošas eksportētājvalsts Ķīna vairāk pievēršas iekšējam patēriņam. Tā kā Ķīna ir otra lielākā ekonomika pasaulē, viss šajā valstī notiekošais jau ietekmē un vēl ietekmēs arī Latviju.

Ķīna salīdzinoši nesen kļuva par lielāko naftas importētājvalsti pasaulē. Kad tā samazināja pieprasījumu pēc melnā zelta, to izjuta visi – naftas cena sasniedza rekordzemu līmeni. Tomēr šiem procesiem ir dziļāki iemesli, Ķīnas ekonomika strukturāli mainās, izaugsme būs lēnāka nekā iepriekšējos 10 gadus, tā kļūs citāda – un to izjutīs teju visas pasaules valstis, arī Latvija.

Ja Ķīnas ekonomikas izaugsme strauji sabremzētos, tas gan potenciāli var ievilkt pasauli jaunā ekonomiskā krīzē un bažas par šādu tendenci jau paudis miljardieris Džordžs Soross. Tomēr šāds scenārijs tuvākos pāris gadus vēl ir maz ticams, jo Ķīnas valdība daudzus no kritiski svarīgiem mehānismiem vēl kontrolē, norāda Swedbank eksperts.

Grūtāk klāsies smagās rūpniecības nozarēm, tostarp arī būvniecībā, ķīmiskajā rūpniecībā. To Ķīna centīsies kompensēt ar iekšējā patēriņa pieaugumu.

Šīs nav vienīgās izmaiņas – Ķīna veic reformas, lai arvien vairāk integrētos pasaules finanšu tirgū – to jau izjūt fondu biržas, kas pēdējās nedēļās strauji svārstās. Latvijas Bankas ekonomists norāda, – labi, ka tas notiek laikā, kad Ķīnas finanšu tirgu vēl nav pietiekami integrējies pasaules finanšu saimē.

Viens no būtiskiem soļiem Ķīnas finanšu tirgus ciešākai integrācijai pasaulē ir  Ķīnas nacionālās valūtas juaņas uzņemšana tā dēvētajā SDR valūtu grozā, kam savulaik bija piesaistīts arī lats. Šim grozam juaņa pievienosies no oktobra, un tas nozīmē, ka Ķīnas valūta būs viena no pasaules valstu centrālo banku rezervju valūtām.

Lasi vēl