Krīzes vadības padome vēl nevienojas par risinājumiem Covid-19 izplatības mazināšanai

4 komentāri
Krīzes vadības padome vēl nevienojas par risinājumiem Covid-19 izplatības mazināšanai
EVIJA TRIFANOVA, LETA

Par stingrākiem Covid-19 izplatības mazināšanai paredzētiem ierobežojumiem Krīzes vadības padome turpinās spriest ceturtdien, 7. oktobrī, apstiprināja Valsts kancelejā.

Mediķiem arvien skaļāk ceļot trauksmi, ka veselības aprūpes sistēma pārslodzes dēļ ir nonākusi uz krīzes sliekšņa, koalīcija pirmdien, 4,oktobrī, vienojās, ka ar ierobežojumu pastiprināšanu vairs nevar vilcināties. Un premjers Krišjānis Kariņš (JV) vakar, 4.oktobrī, solīja, ka lielāka skaidrība par jaunajiem drošības pasākumiem būs 5.oktobrī pēc Krīzes vadības padomes sēdes.

Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”), Ministru prezidents

“Es domāju, šobrīd visi koalīcijas partneri, visi valdības locekļi izprot situācijas nopietnību līdzīgā veidā. Un tad rītdien taps skaidrāk, kādi tad ir šī brīža konkrētie piedāvājumi.”

Pirms Krīzes vadības padomes sēdes Valsts prezidents publiski pieļāva, ka valdība jau 5.oktobrī varētu lemt par ārkārtējās situācijas ieviešanu, kas ministriem dotu lielākas pilnvaras rīkoties Covid-19 ierobežošanas nolūkā. Tomēr padomē nekāda vienošanās tā arī netika panākta – ne par ārkārtējās situācijas atjaunošanu, ne par ierobežojumu pastiprināšanu.

Daniels Pavļuts (, “Attīstībai/Par!”), veselības ministrs

“Šodien Krīzes vadības padomē tika uzklausīts sākotnējais ekspertu ziņojums, priekšlikumu kopums. Un pēc diskusijām tika uzdots speciālistiem sagatavot alternatīvu scenāriju izvērtēšanai. Un mums ir nepieciešams sabalansēt potenciālos lēmumus, kas tiek pieņemti, no vairākiem faktoriem.”

Kamēr jaunie drošības pasākumi vēl tikai top, veselības ministrs sniedza ieskatu, par ko tiek diskutēts.

Daniels Pavļuts (, “Attīstībai/Par!”), veselības ministrs

“Runa ir par to, kādā drošības režīmā tiek sniegti pasākumi. Kādas nozares skar papildu dažādi ierobežojumi. Vai un kas tiek darīts attiecībā uz to pašu skolēnu brīvlaiku, saprotot, ka skolu darbība klātienē ir viens no pašiem būtiskākajiem jautājumiem, un tā būtu saglabājama, cik vien ilgi iespējams.”

Par skolēnu brīvlaika pagarināšanu turpinās šķēpu laušana. Bet noprotams, ka vienprātība ir paplašināt pakalpojumu klāstu, kas būs pieejams tikai vakcinētajiem vai pārslimojušajiem.

Jānis Bordāns (JKP), tieslietu ministrs

“Vakcinēšanos varētu, mūsu ieskatā, palīdzēt tas, ko mēs varētu nosaukt par pozitīvo diskrimināciju. Tātad vakcinētajiem pieejams viss, nevakcinētos mudinām ar ierobežojumu noteikšanu attnākt un vakcinēties, un nostāties vakcinēto pusē.”

Lai veicinātu vakcinēšanos, “Jaunā konservatīvā partija” piedāvā par potēšanos maksāt visiem senioriem, arī tiem, kuri poti jau saņēmuši.

“Krīzes vadības padomē es saklausīju, ka varētu būt atbalsts,” apliecināja labklājības ministrs Gatis Eglītis (JKP).

JKP arī uzskata, ka visiem darba devējiem, izvērtējot riskus, būtu obligāts pienākums, nevis tikai tiesības likt saviem darbiniekiem potēties, kā paredzēts noteikumus, kas stāsies spēkā nākamnedēļ,

Jānis Bordāns (JKP), tieslietu ministrs

“Mūsu ierosinājums ir pāriet uz to, ka ir pienākums noteikt šo vakcinēšanās pienākumu. Un vēlreiz atkārtošu, ne tikai valsts iestādēs, bet arī privātās iestādēs.”

Jau ziņots, ka Latvijas Ārstu biedrība un Latvijas Jauno ārstu asociācija pieprasa valdību nekavējoties rīkoties un ieviest stingrus pasākumus Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Arī Pārresoru koordinācijas centra koordinētās akadēmiskās vides ekspertu grupa aicina Ministru kabinetu iespējami īsā laikā sagatavot stingru pasākumu kopumu Covid-19 izplatības ierobežošanai.

Kā ziņots, pie vakcinācijas projekta strādājušais epidemiologs Ņikita Trojanskis sociālajos tīklos paudis, ka Covid-19 pašlaik Latvijā ir nekontrolēti izplatījies, tāpēc reizi mēnesī uz nedēļu vai ilgāk būtu jāievieš stingri “lokdauni”, kas varētu turpināties līdz nākamā gada janvārim.

4 komentāri