Krīzes māktie Krievijas iedzīvotāji vairs nepērk īpašumus Latvijā

1 komentārs
Krīzes māktie Krievijas iedzīvotāji vairs nepērk īpašumus Latvijā
FOTO: LETA

Problēmas Krievijas ekonomikā apturējušas jauna nekustamo īpašumu burbuļa veidošanos mūsu valstī. Krīzes māktie Krievijas iedzīvotāji vairs nepērk īpašumus Latvijā, taču šobrīd aktivizējušies vietējie pircēji.

Eksperti uzskata, ka Latvijā šobrīd notiek nekustamā īpašuma tirgus atveseļošanās un beidzot samazinās plaisa starp pircēju maksātspēju un īpašuma cenu.

Ik gadu, sākoties pavasarim un cerībā beidzot pārdot nekustamo īpašumu, šādi uzraksti pie ēkām Jūrmalā kļūstot arvien vairāk. Un, apstaigājot, piemēram, Kāpu ielu, tādi atrodami pie katras 20. ēkas.

Foto

Ja agrāk pārliecinoši tirgū dominējis pieprasījums no Austrumiem, kas arī daļēji radīja cenu burbuli, tad šobrīd aktivizējušies vietējie pircēji.

Nozares spēlētāji uzskata, ka nekustamo īpašumu tirgū atkal viss nostājas savās vietās, un arī uzpūstās cenas sāk nolaisties atpakaļ uz zemes.

Tas nozīmē, ka uz vienu īpašumu tagad ir mazāk pircēju. Skaidrojumi ir vairāki – ģeopolitiskās situācijas, rubļa brīvā kritiena, sankciju un uzturēšanās atļauju jezgas dēļ samazinājusies Krievijas pircēju interese par īpašumiem Latvijā. Un pirkumi arī vairs nav tik impulsīvi.

Baltic Sotheby’s veiktais pētījums liecina, ka darījumu skaits ar dzīvokļiem Latvijā cenu kategorijā virs 200 tūkstošiem eiro kopumā samazinājies teju uz pusi, bet zemes un ēku darījumu skaits par gandrīz 40%, ja salīdzina ar 2014. gadu.

Tikmēr Jūrmalā daudzi dzīvokļi, kas savulaik celti tieši šai mērķauditorijai, tagad ir tukši. Vietējie nevar atļauties, bet Rietumos zīmols Jūrmala nav atpazīstams un nekotējas.

Ja šiem īpašumiem neuzradīsies kāds cits pircējs vai risinājums ilgtermiņā, tad var sagaidīt, ka cenas nozarē atkal var nosvārstīties. Bet vēl lielāku satraukumu rada šobrīd iepauzētā situācija ar nekustamā īpašuma nodokli, pārskatot kadastra vērtības.

Ekonomikas doktore Margarita Dunska akcentē, ka nekustamā īpašuma nodoklis ir viens no vieglākajiem veidiem, kā mēģināt papildināt valsts kasi. Tomēr, lai šobrīd runātu par sekām nākotnē, vajadzīgi konkrētāki pētījumi.

Ja nodoklī par īpašumu būs jāmaksā krietni vairāk, viena no nākotnes prognozēm – ļoti aktivizēsies īres tirgus.

Video

TOP komentāri

  • tdi
    0 0 0

    tdi

    Mani tas priecē,ka krievu izlecēji nevar atļauties,bet vispār tas būtu jāaizliedz ar likumu krieviem kaut ko iegādāties LATVIJĀ.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl