Krišjānis Kariņš par premjeru varētu kļūt 22. janvārī

4 komentāri
Krišjānis Kariņš par premjeru varētu kļūt 22. janvārī
ROMĀNS KOKŠAROVS, F64

Partijas šobrīd airē vienā virzienā, tikai vēl nav iemācījušās reizē ielikt airus ūdenī – šādi politiķi aprakstīja sarunas par jaunās valdības deklarāciju. Pats topošais premjers Krišjānis Kariņš (JV) prognozēja, ka līdz balsojumam Saeimā aizairēties izdosies jau pēc pusotras nedēļas.

Nominējis Krišjāni Kariņu premjera amatam Valsts prezidents Raimonds Vējonis no piektdienas devies ikgadējajā atvaļinājumā, atstājot partijas pašas vienoties par valdības darāmajiem darbiem. Vismaz šobrīd šķiet, ka tām šis darbs sokas raiti – piektdien politiķi paspēja vienoties gan par reģionu reformas principiem, gan to, ka nepiekritīs Eiropas migrantu kvotām, gan to, kā jāsakārto finanšu sektors.

“Ir, protams, atšķirīgie viedokļi, bet tie ir ļoti racionāli un kompromisa garā tiek risināti. Es varu atzīmēt ļoti pozitīvu emocionālu noskaņojumu pie galda, labu vēlmi atrast katram strīdīgam jautājumam risinājumu,” saka apvienības “Attīstībai/Par!” pārstāvis Juris Pūce.

Neatrisināta gan palikusi virkne tikpat būtisku jautājumu, piemēram, nav skaidrs, vai Saeimā neievēlētais Nacionālās apvienības pārstāvis Imants Parādnieks par demogrāfiju atbildēs kā īpašo uzdevumu ministrs vai kādā citādākā juridiskā statusā. Tāpat vēl nav vienošanās, kā partijām darbu koordinēt. Kariņš piedāvāja slēgt sadarbības līguma projektu, kurā paredzēta līdzīga koalīcijas padome, kādas pastāvēja jau triju iepriekšējo premjeru laikā.

“Nenoliedzami, ja valdībā ir piecas partijas, tad mums ir jābūt veidam kā piemēram šodien, kur mēs izrunājam domstarpības, kā virzīties uz priekšu. Es esmu piedāvājis sadarbības līgumu, mēs gaidām līdz pirmdienai ierosinājumus, kā to uzlabot, bet nebija nekādi izteikti iebildumi pret to kā tādu,” teic Kariņš.

Koalīcijas padomes likvidēšana bija viens no centrālajiem partijas “KPV LV” priekšvēlēšanu solījumiem. Tomēr tagad arī tās pārstāvis Atis Zakatistovs atzina, ka partijām nepieciešami mehānismi, kā sadarboties. Viņš skaidri neatklāja, vai Kariņa piedāvātais modelis “KPV LV” derēšot – par to partija lemšot arī frakcijas sēdē.

“Mēs to uzskatam par labu sākumu diskusijai, indikācijas ir ļoti pozitīvas, un kā jau es minēju mēs airējam vienā virzienā, tikai tie airi nekrīt ūdenī vienlaicīgi. Ir iekšējie demokrātiskie principi, kuriem ir jāiziet cauri un tā valdības veidošana ir normālā gaitā,” saka Zakatistovs.

Šobrīd plānots, ka nākamnedēļ notiks vēl divas partiju sanāksmes, kurās vienoties par atlikušajiem darbiem un, ja viss noritēs gludi, Saeima par Kariņa valdības apstiprināšanu balsos jau aiznākamnedēļ – 22. janvārī.

4 komentāri