“Krievu uts ielaišana kažokā” – Saeimā asi strīdi par deputāta Šnores publikāciju

29 komentāri
“Krievu uts ielaišana kažokā” – Saeimā asi strīdi par deputāta Šnores publikāciju
F64

Asas diskusijas šodien izvērtās Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisijā, kas vērtēja Saeimas deputāta Edvīna Šnores (VL-TB/LNNK) publikāciju Nacionālās apvienības TV-TB/LNNK izdevumā “Nacionālās ziņas”.

Atsevišķi Saeimas deputāti uzskata, ka publikācijā, kurā Šnore aizstāv ideju par latvisku Latviju, ir nacionālā naida kurināšanas pazīmes. Šnore maijā publicētajā izdevumā raksta: “Daudzas no okupācijas sekām ir pārvarētas, taču krieviskā vide vēl arvien ir Latvijas realitāte. Kā savulaik teica sabiedrisko lietu ministrs Alfrēds Bērziņš, ja vienreiz ielaidīs krievu uti kažokā, ārā to dabūt būs grūti. Patiešām, redzam, ka PSRS laika krievvalodīgie iebraucēji lai arī pastāvīgi gāna un sunī Latviju, prom nebrauc. Vismaz ne tādā apjomā, kā latvieši to vēlētos.”

Šnores publikācija lasāma šeit (7 lpp.) 

Tieši rakstītais par “krievu uts” ielaišanu kažokā izraisījis neizpratni. Šnore LNT Ziņām uzsvēra, ka viņa publikācija ir jāvērtē PSRS okupācijas kontekstā: “Es krievus ar utīm neesmu salīdzinājis, šeit ir runa par latviešu sakāmvārdu “ielaist uti kažokā”, un tas ir attiecināts uz PSRS okupāciju. Tādā gadījumā jūs varat teikt, ka [sakot] “āzis pa dārznieku”, arī kāds tiek nosaukt par āzi. Tas, protams, ir absurds.”

Edvīns Šnore

Edvīns Šnore
Saeimas deputāts, VL-TB/LNNK

Ja mēs skatāmies, kas tos izteikumus ir teicis un kādā kontekstā, tad tie ir teikti PSRS okupācijas seku kontekstā, un mēs zinām, cik briesmīgas un traģiskas šīs sekas latviešiem bija. Tad, kad tas tika teikts, tas varbūt vēl nebija tā redzams, bet tagad – pēc 50 okupācijas gadiem – mēs to redzam, un līdz ar to apvainoties šajā sakarā absolūti nav vietā, jo mēs zinām, ka šī situācija, kāda palika pēc okupācijas, bija ļoti traģiska mums. Es krievu ar utīm neesmu salīdzinājis, šeit ir runa par latviešu sakāmvārdu ”ielaist uti kažokā”, un tas ir attiecināts uz PSRS okupāciju. Tādā gadījumā jūs varat teikt, ka ”āzis pa dārznieku” – tad arī kāds tiek nosaukts par ”āzi”. Tas, protams, ir absurds, un šajā situācijā ir [citu deputātu] vēlme to, kas ir teikts par okupācijas sekām, skatīt etniskā kontekstā. Un man ir skaidrs, kāpēc tas būtu nepieciešams, jo tas ir ļoti viegli, jo tad vienā pusē ir rasisti un fašisti, un otrā pusē ir tie, kas ir diskriminētie.

Video: Šnore:  “Āzis pa dārznieku” – tad arī kāds tiek nosaukts par “āzi”

Sašutis par sava Saeimas kolēģa publikāciju ir parlamentārietis Andrejs Judins (“Vienotība”), kurš šodien Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijas sēdē norādīja: “Nevis vienkārši kaut kāds parastais cilvēks, bet Saeimas deputāts pirmsvēlēšanu laikā nodarbojas ar naida kurināšanu, jo “krievu utis” – tas ir naids.”

Andrejs Judins

Andrejs Judins
Saeimas deputāts, “Vienotība”

Nevis vienkārši kaut kāds parastais cilvēks, bet Saeimas deputāts pirmsvēlēšanu laikā nodarbojas ar naida kurināšanu, jo ”krievu utis” – tas ir naids. Un vienalga, ko cilvēks tur skaidro un domā. Jā, viņš raksta, ka viņš nav autors, viņš nepareizi citē, norāda, ka tur Bērziņš pateicis. Tagad vēsturnieki stāsta, ka Bērziņš to nav teicis. Jautājums nav par to, kurš ko ir teicis. Jautājums ir cits. Ja mēs izmantojam vārdu salikumu, piemēram, ”tāda un tāda tautība ir cūkas” vai ”tāda un tāda tautība ir utis” – tas kurina naidu, jo cilvēki to neuztver vienaldzīgi.

Video: Judins: “Krievu utis” – tas ir naids

Paklausot Judina mudinājumam, Saeimas Sabiedrības saliedēšanas komisijas deputāti nobalsoja par to, ka komisija ir “pret naida kurināšanu”. Vienlaikus deputāti uzsvēra, ka balsojums ir bijis pret naida kurināšanu kā tādu, nevis pret konkrēto Šnores publikāciju. Atsevišķi parlamentārieši, ieskaitot komisijas vadītāju Ilmāru Latkovski (VL-TB/LNNK), pēc balsojuma atzina, ka īsti nav sapratuši, par ko tikko nobalsojuši.

Šnores rakstīto plānots vērtēt arī Saeimas Ētikas komisijā, kur vērsušies atsevišķi deputāti no “Saskaņas”. Pašlaik Šnores publikāciju vērtē arī Drošības policija (DP), kur bija vērsies divvalodības referenduma organizators Vladimirs Linermans. DP LNT Ziņām norādīja, ka ”Drošības policija ir saņēmusi iesniegumu par minēto notikumu un izvērtē to”.

TOP komentāri

 • atbalstu Šņori !
  +8 +8 0

  atbalstu Šņori !

  Okupanti un viņu pēcnacēji Latvijā kas negrib iekļauties latviskā vidē, bet grib šeit veidot otru Krieviju ir UTIS.
 • Uldis Alksnis
  +9 +8 -1

  Uldis Alksnis

  Kādēļ vēl joprojām netiek vētīti lindermaņi,osipovi un giļmani-to izteicieni par mūsu valsti,par latviešiem-fašistiem,par valodu?
 • Arvīds

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl