Krievijas žurnālisti bēg no cenzūras: Latvijā darbību sākuši ietekmīgu Krievijas žurnālistu veidoti interneta portāli

0 Komentāru
Krievijas žurnālisti bēg no cenzūras: Latvijā darbību sākuši ietekmīgu Krievijas žurnālistu veidoti interneta portāli
FOTO: SCANPIX

Kremļa noteiktie preses brīvības ierobežojumi daudziem krievu žurnālistiem liek pamest valsti un meklēt iespējas ziņas Krievijai piedāvāt no ārzemēm. Tā vairāki ietekmīgi žurnālisti par savu dzīves un darba vietu izvēlējušies Latviju. Šomēnes jaunu krieviska satura interneta platformu ar bāzes vietu Rīgā vērs bijusī portāla “Lenta.ru” galvenā redaktore Gaļina Timčenko.

Izpratne par  preses brīvību Krievijas varai allaž bijusi krietni atšķirīga no rietumu pasaules. Tiem žurnālistiem, kas runā, ko domā, jārēķinās, ka par saviem izteikumiem viņus var sodīt, īpaši, ja tie vērsti pret valdošo varu. Ir bijuši pat vairāki gadījumi, kad vārda brīvība žurnālistiem maksājusi dzīvību.

Ukrainas notikumi situāciju vēl vairāk pasliktinājuši.

Tāpēc daudzi Krievijas žurnālisti, bēgot no cenzūras spiesti pārvākties uz ārzemēm. Tā šogad Latvijā darbību sākuši jau 2 ietekmīgu Krievijas žurnālistu veidoti interneta portāli, “Spektr.lv” un “Meduza”.

“Spektr.lv” darbojas kopš jūlija beigām. Tas tiek veidots kā žurnāls, kam piesaistīti vairāk nekā 20 autoru, – cilvēki, kas gatavo rakstus Krievijā, bet publicē interneta lapā “Spektr”.

Daudz ambiciozāku projektu Latvijā sākusi īstenot bijusī Krievijas tīmekļa izdevuma “Lenta.ru” galvenā redaktore Gaļina Timčenko, kas tika atlaista pēc intervijas ar vienu no Ukrainas nacionālistu kustības līderiem.

Jau tuvākajās dienās darbību sāks viņas vadībā veidota mediju platforma ar nosaukumu “Meduza”.

“Meduzas” redakcija mājvietu radusi Rīgā spīķeros. Par iemesliem, kāpēc Gaļina Timčenko savu projektu realizē Latvijā, viņa galvenokārt min ekonomiskos – Latvijā reģistrēt biznesu ir lētāk un vienkāršāk nekā citur . Tomēr, ja šā portāla dēļ Latvijai radīsies problēmas, viņa ar komandu gatava pārcelties uz Berlīni. Projekta finansētāja vārdus viņa neatklāj.

Savukārt, runājot par žurnālistiku Krievijā, viņa atzīst, ka aina ir drūma.

Cīņai ar neatkarīgajiem medijiem Krievijā tiek pieņemti aizvien jauni ierobežojumi, tostarp liedzot tajos ievietot reklāmu. Piemēram, telekanāls “Dožģ” pavasarī teju nonāca uz bankrota sliekšņa pēc tam, kad to pārtrauca raidīt lielākā daļa Krievijas kabeļtelevīzijas operatoru.

0 Komentāru