Krievijas militāro mācību mērķis ir sēt bailes, uzskata ārpolitikas eksperti

9 komentāri
Krievijas militāro mācību mērķis ir sēt bailes, uzskata ārpolitikas eksperti
AFP/LETA

Šonedēļ atkal paredzētas Krievijas raķešu mācības Latvijas ūdeņos – jau otrās nepilna mēneša laikā. Tāpat kā iepriekš, arī šoreiz nav detalizētas informācijas, ko tieši kaimiņvalsts ieplānojusi darīt.

Ārpolitikas eksperti gan iesaka cilvēkiem ārpus aizsardzības sektora pārlieku daudz uzmanības šīm mācībām nepievērst, jo tieši tāds varētu būt kaimiņvalsts mērķis – sēt bailes.

Jāatgādina, ka iepriekšējā mācību reizē neviena raķete tā arī netika izšauta. Toties šoreiz mācības pieteiktas pārāk vēlu, un tamdēļ tās saīsinātas no trīs līdz vienai dienai.

Tāpat kā pirms divām nedēļām Krievija raķešu šaušanas mācības grib rīkot vienlaikus ne tikai pie Latvijas, bet arī Polijas un Zviedrijas piekrastes. Un, tāpat kā iepriekš, spītējot Latvijas lūgumiem, no Krievijas nav saņemta detalizēta informācija par to, kā tieši raķešu šaušanas mācības noritēs un kādi ieroči tiks pārbaudīti.

Raimonds Bergmanis
aizsardzības ministrs (ZZS)

Par to ir runāts arī no NATO Ģenerālsekretāra puses par lielāku atklātību. Arī pirms iepriekšējā gada lielajām mācībām “Zapad”, kas norisinājās mūsu pierobežā, mēs to pašu lūdzām, un tas ir tas, par ko mēs vienmēr arī satraucamies, par drošības garantēšanu šādu mācību laikā.

Jāpiebilst, ka iepriekš Krievija savas mācības bija iecerējusi rīkot vairāku gaisa ceļu krustpunktā, tādējādi iztraucējot vairākus simtus komerciālo avioreisu dienā. Tikai pēc Latvijas amatpersonu lūguma tā piekrita mācību norisi pārcelt tukšākā debesu apgabalā. Šoreiz šādas nesaskaņas neatkārtojās, bet kaimiņu plāni sadūrās ar citām problēmām – viņi mācības pieteica par vēlu.

Tikmēr ārpolitikas pētnieks Māris Cepurītis norāda, ka amatpersonām, protams, rūpīgi jāseko Krievijas nedraudzīgajām darbībām, savukārt sabiedrībai kopumā nevajadzētu satraukties un pievērst tām pārāk lielu uzmanību.

Māris Cepurītis
Austrumeiropas politikas pētījumu centra pētnieks

Faktiski Krievijas militārajām mācībām ir militārais mērķis uzlabot sev kapacitāti, un tad ir vēl informācijas mērķis, kas ir piespiest arī apkārtējos runāt par Krievijas militāro varenību, par spējām Baltijas jūras reģionā. Un daudzējādā ziņā, tam sekojot, mēs iekrītam Krievijas lamatās.

Krievijas Jūras spēki gaisa telpu savām raķešu pārbaudēm rezervējuši 19. aprīlī. Iepriekš, kad šādas mācības bija pieteiktas, Krievijas spēki nevienu raķeti tā arī neizšāva. Oficiālu skaidrojumu, kādēļ tā, nebija, bet neoficiāli izskanēja dažādas versijas, sākot no tehniskas ķibeles un beidzot ar pieļāvumu, ka nekāda šaušana nemaz nebija paredzēta, un tā bija tikai informācijas kara operācija.