Krievija šobrīd grib iznīcināt Krimas tatārus, apgalvo Krimas tatāru prezidents

1 komentārs
Krievija šobrīd grib iznīcināt Krimas tatārus, apgalvo Krimas tatāru prezidents
Foto: Guntis Meisters

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece un parlamenta Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas deputāti šodien tikās ar Ukrainas parlamenta deputātu un Krimas tatāru pasaules kongresa prezidentu Refatu Čubarovu.

Abas puses pārrunāja cilvēktiesību situāciju Krimā un citus jautājumus. Krimas tatāru pārstāvis Refats Čubarovs akcentēja, ka Krievijas politika ir virzīta uz to, lai iznīcinātu Krimas tatārus Krimā. Viņš arī norādīja, ka Krievija vairs nevar kā četrdesmitajos gados iemest cilvēkus vagonos un izsūtīt. Tā vietā viņi rada bailes, lai tatāri un ukraiņi paši pamestu Krimu, saka Čubarovs.

Viņš arī izteica pateicību Latvijai par atbalstu, īpaši par bērnu uzņemšanu un karavīru ārstēšanu.

Čubarovs norādīja, ka tatāri cenšas rast dialogu ar Krieviju, bet tas neizdodas, jo Krievijā valda viena partija “Vienotā Krievija”, kura uzspiež uz kara pogas. Viņš akcentēja, ka Krievijas propaganda ir agresīva un ļauna.

Refats Čubarovs

Refats Čubarovs
Krimas tatāru pasaules kongresa prezidents

Manai mammai ir 83 gadi un viņa dzīvo Krimā. Staļins viņu represēja. Man ir 60 gadu, un Putins mani ir izsūtījis no Krimas. Es nedrīkstu tur atgriezties.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece iztaujāja Krimas tatāru pārstāvi, kāda ir dzīve cilvēkiem Krimā, un norādīja, ka Čubarovs ir atbraucis pie draugiem. Čubarovs atbildēja, ka Krimā turpinās represijas un desmitiem cilvēku atrodas cietumos, bet daudzi gaida tiesu. Diviem Čubarova vietniekiem ir Kriminālprocess par to, ka neatbalsta Krievijas politiku Krimā. Katru nedēļu tiekot pārmeklētas tatāru mājas, katru nedēļu tiek apcietināti jauni cilvēki.

Refats Čubarovs

Refats Čubarovs
Krimas tatāru pasaules kongresa prezidents

Krievi spiež tatārus pamest Krimu un ieved savus cilvēkus. Tāpat kā okupācijas laikā Latvijā. Tagad Krimā būve 16 stāvu mājas, kur dzīvos Krievijas militārpersonas.

Saeimas deputāts Boriss Cilēvičs atzīst, ka ļoti daudzi Krimas tatāri ir pakļauti represijām un ka Krievijas propaganda ir ļoti bīstama, un visa informācija ir jāpārbauda. Arī Saeimas deputāts Augusts Brigmanis pauž atbalstu tatāru tautai šajā grūtajā brīdī un akcentē, ka Latvija vienmēr tatārus atbalstīs.

Kā ziņots, Krievijas okupētajā un anektētajā Ukrainas Krimas pussalā cilvēktiesību situācija strauji pasliktinājusies, teikts starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas “Amnesty International” ziņojumā, kas veltīts pussalas aneksijas trešajai gadadienai. Krimas tatāru tautas padomes – Medžlisa – aktīvistu vajāšanas pērn sasniegušas “jaunu līmeni”, norāda organizācija.

Vajāšanām pakļauti arī vienkāršie Krimas tatāri, kuru mājās drošības struktūras “patvarīgi” veic kratīšanas, teikts ziņojumā.

Foto

Plašāk TV3 Ziņās plkst. 19.00!

Lasi vēl