Krievija plāno atsākt cūku importu no ES valstīm; Latvijas sarakstā nav

0 Komentāru
Krievija plāno atsākt cūku importu no ES valstīm; Latvijas sarakstā nav
FOTO: LETA

Krievija drīzumā plāno atjaunot dzīvu cūku eksportu no vairākām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, tomēr uz Latviju atkāpes neattieksies vēl vismaz trīs gadus, kas skaidrojams ar Āfrikas cūku mēra uzliesmojumu un tā sekām, atzina Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis.

Viņš norādīja, ka Krievijas Veterinārais un fitosanitārais dienests Rosseļhoznadzor sāks sarunas par iespējamajām dzīvu cūku un cūku subproduktu piegādēm ar sešām ES dalībvalstīm – Franciju, Ungāriju, Itāliju, Vāciju, Dāniju un Nīderlandi.

“Tiks izstrādāti grafiki, kad minēto dalībvalstu uzņēmumi tiks inspicēti, un grafikus saskaņos ar Muitas savienības dalībvalstīm. Ņemot vērā, ka Baltijas valstīs un Polijā ir konstatēti Āfrikas cūku mēra (ĀCM) gadījumi, uz mums atkāpes neattieksies,” sacīja Balodis.

Viņš arī norādīja, ka uz eksporta atjaunošanu Latvija nevarēs cerēt vēl vairākus gadus, jo Muitas ūnijas prasībās ir noteikts, ka valstij jābūt brīvai no ĀCM trīs gadus pirms produkcijas eksporta sākšanas.

Kā ziņots, tīmekļa laikraksts EUObserver ziņo, ka Krievija varētu ļaut atsevišķām ES valstīm atsākt pārtikas produktu eksportu un Eiropas Komisija (EK) šādam solim esot piekritusi.

Šādu vienošanos pagājušajā nedēļā esot panākuši Krievijas veterinārijas un fitosanitārijas dienesta Rosseļhoznadzor vadītājs Sergejs Dankverts un EK Veselības un patērētāju aizsardzības ģenerāldirektorāta vadītājs Ladislavs Miko.

EUObserver rīcībā nonākusi ar 16.janvāri datēta vēstule, ko Miko sūtījis Dankvertam, un šajā vēstulē norādīts, ka Krievijas importa ierobežojumu atcelšanas mehānisms paredz, ka ES izsniegs eksportētājiem sertifikātus, kas apliecina produktu drošumu un kvalitāti.

Tikmēr atsevišķi ES diplomāti jau paspējuši paust bažas par jauno vienošanos, uzskatot, ka tas ļaus Krievijai šo situāciju izmantot savā labā, atalgojot Krievijai draudzīgākās valstis un sodot nedraudzīgākās.

Kopš Krievija pagājušā gada augustā ieviesa pārtikas produktu importa embargo pret valstīm, kas tai noteikušas sankcijas, ES lauksaimnieki un eksportētāji ir cietuši zaudējumus miljoniem eiro apmērā.
0 Komentāru