Krāslavas senioru skolas pieredzi pārņems Kuldīga

Pievienot komentāru

Latvijā atvērta pirmā, tā dēvētā, “trešās paaudzes universitāte”. Eiropā šādas mācību iestādes ir populāras, bet Krāslavas Senioru skola pagaidām ir vienīgā.

Tā saucamās trešā vecuma universitātes jau sen ir populāras Eiropā. Bet Latvijā Krāslavas Senioru skola pagaidām ir vienīgā. Tajā mācās jau 40 studenti, un 25 no viņiem lekcijas un nodarbības apmeklē regulāri.

Tatjana Azamatova
socioloģe, Senioru skolas dibinātāja

Mēs šeit nodarbojamies ar to, ka mēs mācāmies novecot apzināti un veselīgi. Tā nav izklaide nekāda. Mēs strādājam pie tā, lai senioriem ir tāda pieredze, ka viņi apzinās savu vecumu, savus ierobežojumus, un līdz ar to viņiem ir jāmaina dzīves veids, nodarbošanās veidi.

Ilgu laiku Latvijā pensionāri tika gandrīz izstumti no sabiedrības, bija it kā neredzami. Sociologi to skaidro ar 20. gadsimta tendenci, kad cilvēks bija vajadzīgs tikai tik tālu, kamēr strādāja, bija produktīvs. Tomēr mūsdienās sabiedrība nevar nerēķināties ar vislielāko tās daļu.

Raimonds Lazda
sociālais psihologs, Senioru skolas dibinātājs

Katrā pilsētā, katrā novada centrā, pilsētā bibliotēka ir laba platforma, lai piesaistītu seniorus, kuri šobrīd ne īpaši aizņemti, varbūt izņemot baznīcu, vasarā dārziņus, kapiņu un varbūt dakterus, kuriem ir jāuzklausa cilvēkus, nevis ar diagnozēm, bet ar vēlēšanos parunāt par kaut ko.

Eiropā pētījumos ir pierādīts, ka sabiedrības kopējais depresīvais fons mazinās valstīs, kur ir laimīgi seniori. Pašpietiekami pensionāri, kas nemāca jauniešus dzīvot, nelamājas veikalos un poliklīnikās. Krāslavas piemēru nākamgad jau pārņems Kuldīga. 6. janvārī tur tiks atvērta Latvijā otrā Senioru skola.