“KPV LV” Saeimā pārstāvēs ne tikai bijušie aktieri un advokāti, bet arī, piemēram, grāmatvede un pašvaldības policiste

10 komentāri
“KPV LV” Saeimā pārstāvēs ne tikai bijušie aktieri un advokāti, bet arī, piemēram, grāmatvede un pašvaldības policiste
EDIJS PĀLENS, LETA

Gandrīz puse jeb 49 jaunās Saeimas deputāti Jēkaba ielas namā līdz šim bija viesojušies tikai ciemiņa statusā. Jo parlamentā viņi ievēlēti pirmoreiz. TV3 Ziņas iepazīstina ar jauno deputātu mērķiem, ambīcijām un līdzšinējiem sasniegumiem. Šovakar kārta iepazīties ar to frakciju, kurā – uz labu vai uz ļaunu – bet politiskās pieredzes ir vismazāk: “KPV LV”.

Partiju “KPV LV” 13. Saeimā pārstāvēs 16 cilvēki. No viņiem pieredze Saeimas deputāta darbā ir tikai partijas līderim, bijušajam aktierim Artusam Kaimiņam un Janīnai Kursītei, kura 12. Saeimā gadu darbojās “Vienotības” frakcijā.
Parlamentā kā deputāta Kaimiņa palīgs iztiku pelnījis cits partijas līderis Atis Zakatistovs.

Vēl vairāki deputāti politisko pieredzi smēlušies pašvaldībās. Kursīte – Daugavpils novadā, Ēriks Pucens – Kuldīgas novadā, Ramona Petraviča – Saldus novadā, Karina Sprūde – Ādažu novadā, Ralfs Nemiro – Jelgavas novadā, Kaspars Ģirgens – Jēkabpils novadā. Advokāts Aldis Gobzems pagātnē ziedojis iespaidīgas summas dažādām partijām, bet Didzis Šmits ar politiķiem strādājis kā profesionāls lobists.

Pārējo “KPV LV” deputātu politiskā pieredze ir visnotaļ neliela. Ar uzņēmējdarbību līdz šim nodarbojušās Linda Liepiņa un Iveta Benhena-Bēkena, Aldis Blumbergs strādājis par advokātu, Ieva Krapāne par pašvaldības policisti Ikšķilē, Jānis Vitenbergs – par pārdošanas vadītāju augļu un dārzeņu vairumtirdzniecības uzņēmumā “Lietas MD”, bet Ivars Puga – par aktieri Latvijas Nacionālajā teātrī.

Pugu mainīt pēdējos 30 gadus piekopto profesiju un iesaistīties politikā uzaicināja bijušais kolēģis Kaimiņš. “Man nāca aicinājums, kuru es uztvēru kā izaicinājumu. Un es domāju, ja es to būtu palaidis garām, tad – ir reizes, kas gadās tikai vienreiz mūžā, un to neizmantot, es pēc tam būtu nožēlojis,” saka Puga.

Saeimā viņš vismaz sākotnēji grib darboties sev zināmajā kultūras laukā. Ja būs iespējams, Puga vēlas darbus apvienot – gan turpināt spēlēt izrādēs, gan, piemēram, būt sabiedriskajā televīzijā bieži dzirdamā aizkadra balss: “Protams, vēlēšanās ir. Kā vēlēšanās varēs salāgot ar realitāti – to redzēsim. Kaut gan būt par aktieri  var arī nestrādājot teātrī, ir dažādas citas izpausmes.”

Pirmoreiz Saeimā ievēlēta arī Ieva Krapāne. Viņas līdzšinējā profesionālā pieredze apvieno bērnu audzināšanu un pāraudzināšanu. Tas ir, pašvaldības policijā viņa bijusi nepilngadīgo lietu inspektore un lietvede, pirms tam strādājusi par sociālo pedagoģi un uzraudzi Cēsu nepilngadīgo kolonijā, bet vēl pirms tam – par audzinātāju bērnudārzā. Lēmumam iet politikā gan ar to liela sakara neesot. Uz to esot pamudinājusi dzīvesbiedra pieredze – viņš rīkojis populāras amatieru sacensības motokrosā, tādējādi konfliktējot ar oficiālo motosporta federāciju.

“Likums viņiem liedza kā amatieriem daudzas darbības un tādēļ. Šis ir tāds kā lielais pamudinājums arī tādēļ, ka tām federācijām laikam tomēr būtu jāmazina šī kontrole pār amatieru sportu,” saka Krapāne.

Parlamentā viņa cer darboties iekšlietu un sociālo jautājumu komisijās: “Tās prioritātes man tā kā būtu pirmās, palīdzēt visneaizsargātākajai grupai Latvijā, kas ir pensionāri, lai viņiem būtu, par ko iztikt. Otrā grupa būtu ģimenes, lai dzimst bērni, nav jāizbrauc no valsts un var nopelnīt.”

Savukārt Ramona Petrviča politikā iesaistījusies, piedaloties partijas “KPV LV” dibināšanas kongresā. Viņu uz to pamudinājusi kādas skolas slēgšana Saldus novadā: “Tika aizslēgta skola, kurā mācījās vairāk nekā 300  skolnieki, un tad es sapratu, ka tas ir pēdējais piliens, ka tā vairs turpināt nevar. Artuss Kaimiņš bija vienīgais cilvēks, kuru es redzēju, kurš var nest šīs pārmaiņas. Tas bija vienīgais politiskais spēks, kurš tajā brīdī veidojās, kur es sapratu, ka es varētu iesaistīties.”

Pēc profesijas viņa ir grāmatvede, līdz šim strādājusi par finanšu direktori uzņēmumā “Monēta”, kas nodarbojas ar kravu pārvadājumiem un veikalu uzturēšanu – firmai ir pieci pārtikas un rūpniecības preču veikali Saldus novadā, piemēram, Elvi franšīzes. Kopš pagājušajām pašvaldību vēlēšanām viņa bija arī Saldus novada domes deputāte. “Šī ir mana pirmā politiskā partija, pirmā politiskā pieredze un noteikti arī pēdējā,” saka Petraviča. Ņemot vērā profesionālo pieredzi, Saeimā viņa cer strādāt budžeta un finanšu komisijā.

10 komentāri