“KPV LV” nepievienojas partijām, kas novilkušas “sarkano līniju” pret “Saskaņu”

12 komentāri
“KPV LV” nepievienojas partijām, kas novilkušas “sarkano līniju” pret “Saskaņu”
Dmitrijs Suļžics/F64

”KPV LV” nepievienosies tiem politiskajiem spēkiem, kas paziņojuši, ka pēc vēlēšanām neveidos valdību ar partiju ”Saskaņa”. Tā ceturtdien, 5. jūlijā, video uzrunā sociālajā tīklā ”Facebook” sacīja ”KPV LV” premjera amata kandidāts Aldis Gobzems.

Līdz ar to no visām partijām, kam līdz 5. jūlijam publiskotie socioloģiskie mērījumi dod cerības pārvarēt 5% barjeru un iekļūt Saeimā, ”KPV LV” ir vienīgā, kas nav novilkusi ”sarkano līniju” attiecībā uz ”Saskaņu”.

Gobzems ceturtdien ”Facebook” video uzrunā vispirms norādīja, ka jautājums par koalīcijām ar ”Saskaņu” vai kādu citu politisko spēku, trīs mēnešus pirms vēlēšanām nav aktuāls. ”KPV LV” pārstāvis arī uzsvēra, ka partija novilkusi ”sarkano līniju” valdības veidošanai ar kopā mafiju.

Gobzems veltīja kritiku vairākiem politiskajiem spēkiem. Nacionālajai apvienībai (VL-TB/LNNK) viņš pārmeta draudzību ar maksātnespējas administratoru mafiju; ”Vienotībai” situāciju saistībā ar elektroenerģijas obligāto iepirkuma komponenti, ”Parex banku” un draudzību ar ”Rimēviča lietā” apsūdzēto miljonāru Māri Martinsonu; Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) – sadarbību ar smagos noziegumos apsūdzēto Ventspils mēru Aivaru Lembegu un draudzību ar Martinsonu; ”Attītībai”/Par kontekstā Gobzems piesauca politiķi Edgaru Jaunupu, azartspēles, būvniecības uzņēmumu ”RE&RE” un Martinsonu; savukārt saistībā ar ”Saskaņu” Gobzems norādīja uz daudz kritizēto Barona ielas remontu.

Pēc tam Gobzems uzsvēra, ka partija ”KPV LV” apzināti neiesaistīsies politisko pretinieku uzspiestā spēlē, tāpēc nevilks ”sarkano līniju” speciāli pret ”Saskaņu”.

”Šodien medīt kaut kādu nenomedītu lāci nav būtiski,” – šādi iespējamos pēcvēlēšanu valdības koalīciju modeļus komentēja Gobzems.

Jānorāda, ka daudzas politiskās partijas netipiski laicīgi un vairākkārtīgi jau ir paziņojušas, ka pēc 6. oktobrī gaidāmajām 13. Saeimas vēlēšanām neveidos koalīciju ar ”Saskaņu”. VL-TB/LNNK ir partija, kas valdības veidošanu ar ”Saskaņu” ir izslēgusi vienmēr.

Pēc tā dēvēto ”Rīdzenes sarunu” publiskošanas žurnālā ”Ir”, izskanēja daudz spekulāciju par to, ka koalīciju ar ”Saskaņu” pēc 13. Saeimas vēlēšanām varētu veidot ZZS. Politiskā spēka līderi Augusts Brigmanis un Armands Krauze uz to reaģēja, vairākkārt intervijās kategoriski izslēdzot iespēju veidot ZZS koalīciju ar ”Saskaņu”. To, ka nekad nestrādāšot koalīcijā ar ”Saskaņu”, periodiski ir paziņojuši arī partiju apvienības ”Jaunā Vienotība” līderi.

Līdzīga pozīcija ir arī Latvijas Reģionu apvienībai (LRA). LRA kandidāts uz premjera amatu Edvars Smiltēns 11. jūnijā LNT raidījumā ”900 sekundes” sacīja: ””Sarkanās līnijas” noteikti būs pret tiem spēkiem, kuri ir demonstrējuši nelojalitāti Latvijas valsts nacionālajām interesēm. Un, mūsuprāt, tie ir divi – tā ir ”Saskaņa” un potenciāli Latvijas Krievu savienība. (..) Tie ir divi spēki, ar kuriem mums nav pa ceļam.” Arī Jaunā konservatīvā partija (JKP), kas daudz kritizējusi arī ZZS, visskaidrāko ”sarkano līniju” valdības veidošanā novilkusi tieši pret ”Saskaņu”.

”Nekādā gadījumā un pie nekādiem apstākļiem nebūsim koalīcijā ar ”Saskaņu”,” tā raidījumam ”LNT Ziņu Top 10” aprīlī norādīja JKP līdere Juta Strīķe. Ar precīzas nostājas formulēšanu attiecībā uz ”Saskaņu” nedaudz kavējās partiju apvienība ”Attīstībai/Par”, tomēr nesen, 21. maijā notikušā intervijā LNT raidījumā ”900 sekundes”, ”Attīstībai/Par” līdzpriekšsēdētājs Daniels Pavļuts tieši ”Saskaņu” nosauca kā politisko spēku, ar ko sadarbība pēc 13. Saeimas vēlēšanām varētu būt visproblemātiskākā.

”Mums nekad nebūs pa ceļam ar tām partijām un tiem politiskajiem spēkiem, kas nav lojāli Latvijas neatkarībai. Tas diezgan daudz ko iezīmē. Es domāju, nav iedomājams, kā šobrīd ir iespējama [sadarbība] ar tādu ”Saskaņa”, kāda viņa ir. Un ne jau tāpēc, ka tā ir partija, kura pārstāv krieviski runājošos, bet tāpēc, ka tā ir partija, kuru pavada zaglīgi skandāli un kura acīm redzami brīžiem darbojas pret Latvijas suverēnajām interesēm. Ar šādiem politiskajiem spēkiem mēs nesadarbosimies,” tā skaidroja Pavļuts.