KP vadītāja: Rīgas domē un “Rīgas satiksmē” ir vāja izpratne par godīgu konkurenci

2 komentāri

Papildus tam, ka tiesā šobrīd tiek skatīta krimināllieta par krāpšanu lielā apmērā tā sauktajā “nanoūdens” skandālā, Konkurences padome (KP) pēc savas izmeklēšanas tagad uzņēmumam “Rīgas satiksmei” piemērojusi nepilnu divarpus miljonu eiro sodu.

Padome uzskata, ka “Rīgas satiksme” zināja par aizliegtu vienošanos šo ķimikāliju iepirkumos. Šī ir jau piektā reize divu gadu laikā, kad uzņēmuma darbībā konstatēta negodīga komercprakse. Nanoūdens lietā uzlikto sodu “Rīgas satiksme” gan grasās pārsūdzēt.

Konkurences padome aizliegto vienošanos konstatējusi laikā no 2012. līdz 2014. gadam – kopumā seši pretendenti ar pasūtītāja atbalstu saskaņojuši piedāvājumus divās “Rīgas satiksmes” rīkotajās cenu aptaujās par nano tehnoloģiskās ķīmijas jeb “nanonūdens” piegādi par kopējo līguma summu vairāk nekā 800 000 eiro.

“Abos iepirkumos piedāvājumi iesniegti vienā un tajā pašā laikā ar dažu minūšu starpību. Arī iepirkuma summas, ko piedāvā pretendenti, ir no procenta līdz pusprocentam no maksimālās līguma summas,” norāda KP Juridiskā departamenta direktors Valentīns Hitrovs.

Abās cenu aptaujās pretendenti saskaņoja dalības nosacījumus un iesniedzamo dokumentāciju, kā arī vienojās par plānoto uzvarētāju. Savukārt “Rīgas satiksmes” amatpersona, kas bija atbildīga par konkrētās preces iegādi, šajā saskaņošanā aktīvi iesaistījās. Par to liecina arī Konkurences padomes rīcībā esošā saruna starp pretendentiem.

KP “Rīgas satiksmei” kā pasūtītājam, kas uzraudzījis, lai iepirkums notiktu godīgi, piemērojusi 2,4 miljonu eiro sodu, bet SIA “Sava arhitektūra” kā iepirkuma pretendentam – 700 eiro sodu. Pārējiem pieciem karteļa dalībniekiem – SIA “RS Baltic”, SIA “Alchimica-Latvia”, SIA “UKT Serviss”, SIA “Vialeks” un SIA “HRM” – naudas sods nav piemērots, jo uzņēmumi likvidēti.

“Rīgas domē un “Rīgas satiksmē” ir vāja izpratne par godīgu konkurenci. Nedrīkst ar savām darbībām kropļot konkurenci. Rīgas ekonomiskā telpa ir pietiekami nozīmīga visas Latvijas ekonomiskajai telpai,” norāda KP vadītāja Skaidrīte Ābrama.

Pašvaldības uzņēmums piespriesto sodu plāno pārsūdzēt un dalību kartelī noliedz. “”Rīgas satiksme” ir uzlikusi augstu latiņu, lai varētu piedalīties šajos konkursos. Tāpēc kāds arī ir aizmuguriski mēģinājis noorganizēt karteli, kā to uzskata Konkurences Padome, bet tur nav bijusi nekāda saistība ar pašu uzņēmumu. Ja neskaita, ka šī persona ir bijusi pieņemta darbā,” saka “Rīgas satiksmes” pagaidu vadītājs Ernests Saulītis.

“Nanoūdens” krimināllietu tiesa plāno skatīt 27. maijā. Lietā par krāpšanu lielā apmērā organizētā grupā apsūdzētas četras personas, tajā skaitā bijušais uzņēmuma darbinieks Vjačeslavs Stunžāns.

Šī ir jau piektā reize, kad “Rīgas satiksme” pieķerta kropļojam konkurenci. Starp pārkāpumiem ir bijusi vienošanās par braukšanas maksas tarifu starp Rīgas satiksmi un mikroautobusu satiksmi, kā arī domes uzspiešanu “Rīdzinieka kartes” īpašniekiem izmantot pašvaldības norēķinu sistēmu.

2 komentāri