KP par karteļa veidošanu sodījusi firmu, kas apkalpoja “Rīgas satiksmes” un “Rīgas siltuma” biroja tehniku

1 komentārs
KP par karteļa veidošanu sodījusi firmu, kas apkalpoja “Rīgas satiksmes” un “Rīgas siltuma” biroja tehniku
LAURIS AIZUPIETIS, F64

Konkurences padomei (KP) izdevies atklāt kārtējo nelegālo karteli: proti, uzņēmumus, kuri savstarpēji nevis konkurējuši, bet vienojušies uzturēt noteiktu cenu līmeni. 33 000 eiro soda nauda piemērota biroja preču piegādes uzņēmumam “Tomega”. Par karteļa upuriem kritusi gan Kultūras ministrija, gan arī bēdīgi slavenā “Rīgas satiksme”.

Karteli, kas, savā starpā vienojoties, sadārdzināja cenas biroja tehnikai, tās remontam un apkopei, bija izveidojuši vairāki uzņēmumi. Tas darbojies vairākus gadus un par karteļa upuriem kļuvušas daudzas valsts un pašvaldību iestādes kā Kultūras ministrija, “Rīgas satiksme”, “Rīgas siltums”, Talsu namsaimnieks un citi.

Lai nodrošinātu konkrēta dalībnieka uzvaru, karteļa dalībnieki saskaņoja savus piedāvājumus klientiem, kā arī iesniedza aizsega piedāvājumus, lai imitētu konkurenci. No Konkurences padomes publicētās karteļa dalībnieku sarakstes noprotams, ka viņi lieliski apzinājušies, ko dara un pat dzinuši par to jokus.

“Skype” sarakste starp karteļa dalībniekiem:

Uzņēmuma A pārstāvis: Chav! Vai ir vēlme nopelnīt!?
Uzņēmuma B pārstāvis: vienmēr
A: Vajadzētu iestarteet vienaa uzpildes konkursā! Cenas sataisīšu!
B: Tomega iestartē un vinnē vai kā?
A: Nē, vinnēju es, vnk vajag lai vēl kādam ir līdzīgas cenas kā man! Lai nesanak, baigā starpība, no 1 uz 2 vietu!
B: ok
A: Un cik tu gribetu par šadu pakalpojumu!?
B: māju Baltezerā (cool)
A: Labs, būs! :D

Konkurences padomes redzes lokā kartelis nonācis pēc tam, kad dīvaini līdzīgajiem iepirkumu dokumentiem uzmanību sākuši pievērst apkrāptie klienti un par to ziņojuši konkurences uzraugiem.

“Šeit sirdsapziņa nevienam nebija ierunājusies. Līdz pat pēdējam brīdim, kad mēs ar uzņēmumiem runājam par šādām neatļautām darbībām joprojām neapzinās, kas tas ir kartelis, kāpēc tas ir kaitīgi. Jo tā ir tāda biznesa prakse – mēs vienojamies, mums vajag šo iepirkumu, šoreiz es vinnēju, rītdien tu vinnē, nu tā ir tā mūsu diemžēl daļai uzņēmumu biznesa prakse,” pauž Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Izmeklēšanas laikā vairākas kartelī iesaistītās juridiskās personas jau likvidētas, līdz beigu beigās sodu saņēmusi tikai viena – SIA “Tomega”. Tā savu vainu atzinusi apmaiņā pret mazliet samazinātu sodu – no firmas piedzīti 33 000 eiro. Citam uzņēmumam – SIA “RF serviss” izteikts brīdinājums. Konkurences padome atgādina, – uzņēmumiem, kuri kļuvuši par karteļa upuriem, ir tiesības vērsties Rīgas Latgales priekšpilsētas tiesā un piedzīt no tā radītos zaudējumus.

1 komentārs