Kozlovskim bažas par tiesnesi, kurš skata Zolitūdes krimināllietu

6 komentāri
Kozlovskim bažas par tiesnesi, kurš skata Zolitūdes krimināllietu
LETA

Policija un prokuratūra Zolitūdes lietai – kas raksturota kā sarežģītākā krimināllieta Latvijas vēsturē – veltījusi savus spējīgākos kadrus, bet to iztiesā tiesnesis, kuram ir tikai divu gadu stāžs un nepietiekama pieredze krimināllietu izskatīšanā. Tā norāda iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (Vienotība), paužot bažas par to, vai lietas izskatīšana būs kvalitatīva. Uz to jau asi reaģējis tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK), kurš norāda, ka šādus izteikumus var interpretēt kā tiesas ietekmēšanu.

Tiesnesi, kura spējas kvalitatīvi iztiesāt Latvijas sarežģītāko krimināllietu iekšlietu ministrs apšauba, Rihards Kozlovskis vārdā nesauc, bet noprotams, ka runa ir par Zolitūdes krimināllietas tiesas kolēģijas vadītāju Erlenu Ernstsonu, kurš tiesneša svinīgo zvērestu deva salīdzinoši nesen – 2014. gada martā.

Rihards Kozlovskis (Vienotība), iekšlietu ministrs:

Mēs šai izmeklēšanai veltījām spējīgākos izmeklētājus ar stāžu, tāpat arī prokuratūra. Uzraudzība bija ļoti nopietna, un bija ieguldīts ļoti nopietns darbs, arī valdība finansēja šo izmeklēšanu saistībā ar šiem eksperimentiem. Bažas man ir par to, vai tieši konkrētais tiesnesis ar šādu pieredzi tiks galā ar šādu apjomīgu lietu. Cik man zināms, tā ir divu gadu, pirmkārt, pieredze, un otrs – līdz šim viņš nav bijis saistīts ar kriminālprocesu un vairāk ir specializējies civiltiesībās.

Uz LNT Ziņu jautājumu, kāpēc savas bažas par Zemgales priekšpilsētas tiesas tiesnesi viņš pauž tagad, lai gan lietas izskatīšana sākta pirms gada, Kozlovskis norādīja, ka tikai tagad uzzinājis šo informāciju. Situāciju viņš šodien pārrunājis ar tieslietu ministru.

Tikmēr tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs kategoriski noraida iekšlietu ministra paustās bažas par Zolitūdes lietas izskatīšanu un aicina savu kolēģi Kozlovski turpmāk izvairīties no šādiem komentāriem par konkrētiem tiesnešiem.

Dzintars Rasnačs (VL-TB/LNNK), tieslietu ministrs:

Šādi komentāri nu nav ieteicami, jo to var interpretēt kā tiesas ietekmēšanu.

Neviena lietā nozīmētā tiesneša kompetenci nav pamata apšaubīt – uzsver Rasnačs. “Otrkārt, tiesu spriež kolēģija. Tas acīmredzot iekšlietu ministram nav zināms. Kolēģija trīs tiesnešu sastāvā,” komentē tieslietu ministrs.

Arī Zemgales priekšpilsētas tiesas vadītāja Daina Treija noraida Kozlovska bažas. “Iekšlietu ministrs ir paudis nekorektu informāciju. Un nepareizu informāciju. Trīs tiesneši pieņem visus jautājumus, izlemj visus jautājumus šajā procesā ar balsu vairākumu. Līdz ar to izcelt kādu vienu tiesnesi šīs lietas iztiesāšanā ir nepareizi un nepamatoti,” LNT Ziņām norādīja tiesas priekšsēdētāja.

Treija uzsver, ka pirmās instances tiesas tiesnešiem tradicionāli biežāk ir neliels stāžs. Viņa gan norāda, ka Ernstsons lietu skata kopā ar divām tiesnesēm, kurām ir attiecīgi deviņu un 11 gadu stāžs. Neesot arī pamata uzskatīt, ka Ernstsonam būtu pārāk maza pieredze krimināllietu iztiesāšanā. “Tiesnesis Ernstsons strādā teju jau trešo gadu tiesā, krimināllietas viņš 2014. gadā ir izskatījis 30 krimināllietas, 2015. gadā ir 25 krimināllietas izskatījis,” uzsvēra Treija.

Komentējot to, kāpēc šajā lietā tiesneši nav nozīmēti pēc nejaušības principa, bet iecelti ar Treijas rīkojumu, tiesas vadītāja akcentē, ka faktiski neesot bijis tiesnešu, no kuriem izvēlēties. Tiesā strādā tikai 14 tiesneši, diviem bijuši apstākļi, kāpēc viņi nav varējuši piedalīties lietas skatīšanā, citiem nav bijusi pieredze ar krimināllietām, tāpēc atlikuši tikai trīs tiesneši, kurus lietas izskatīšanai nozīmējusi pati Treija, skaidro tiesas priekšsēdētāja.

TOP komentāri

 • Vija
  +3 +3 0

  Vija

  Psiholoģiski ļoti smaga lieta,bet juridiski-domāju ne pati sarežģītākā
 • Kozlovski
  +1 +1 0

  Kozlovski

  Tikai tagad atčoknījies ka tiesnesis ar mazu pieredzi???? Tā ir laika novilkšana un īsto vainīgo piesegšana!
 • Dzika
  +1 +1 0

  Dzika

  Bail,ka nenosauc ISTOS vaininiekus? Nez vai ar tadu stazu bus iemacijies aizstavet "bagatos un varenos", bet tiesas taisnigi!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl