Kozakam piemēroti trīs drošības līdzekļi, tostarp aizliegums izbraukt no valsts

0 Komentāru
Kozakam piemēroti trīs drošības līdzekļi, tostarp aizliegums izbraukt no valsts
PAULA ČURKSTE, LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ir piemērojis trīs ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus SIA “Rīgas satiksmes” (RS) iepirkumu krimināllietā aizdomās turētajai tramvaju un trolejbusu ražotāja “Škoda Transportation” amatpersonai Vladislavam Kozakam.

Neminot personas vārdu, birojā norādīja, ka personai piemērots aizliegums tuvoties noteiktām personām, aizliegums izbraukt no valsts bez procesa virzītāja atļaujas, kā arī uzturēšanas noteiktā vietā.

KNAB nekomentēja, vai birojs tiesai bija lūdzis piemērot drošības naudu Kozakam.

Jau vēstīts, ka Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa 26. aprīlī nolēma Kozaku atbrīvot no apcietinājuma. Viņa advokāts Jānis Dzanuškāns aģentūrai toreiz LETA norādīja, ka viņa klients tika atbrīvots tiesas sēžu zālē.

Kozaks apcietinājumā bija atradies kopš 2018. gada 12. decembra, un viņš bija pēdējais no šajā lietā aizturētajiem, kurš vēl atradās apcietinājumā.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa decembra sākumā sešām no septiņām šajā lietā aizdomās turētajām personām kā drošības līdzekli piemēroja apcietinājumu. Tie bija ilggadējais partijas “Gods kalpot Rīgai” biedrs, uzņēmējs Aleksandrs Krjačeks, “Rīgas satiksmes” Infrastruktūras uzturēšanas un attīstības departamenta direktors Igors Volkinšteins, bijušais “Rīgas satiksmes” valdes priekšsēdētājs Leons Bemhens, Kozaks, uzņēmējs Māris Martinsons un uzņēmējs Edgars Teterovskis.

Savukārt Teterovska dzīvesbiedrei un Kozaka savulaik vadītā, nu jau likvidētā uzņēmuma “Tram Servis Riga” valdes loceklei Elīnai Kokinai jau sākotnēji tika piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

Krjačeks tika atbrīvots nedēļu pēc aizturēšanas. Februāra vidū pret 200 000 eiro lielu drošības naudu tiesa nolēma atbrīvot arī Bemhenu, pret 100 000 eiro – Volkinšteinu, bet pret 70 000 eiro arī Teterovski. Savukārt aprīļa sākumā no ieslodzījuma pret 500 000 eiro lielu drošības naudu tika atbrīvots Martinsons.

No KNAB skaidrotā izriet, ka kriminālprocess sākts par to, ka Čehijas un Polijas uzņēmumu pārstāvji, vienojoties ar Rīgas domes un “Rīgas satiksmes” atbildīgajām amatpersonām, kā arī ar “Rīgas satiksmi” saistītā uzņēmuma pārstāvjiem, noziedzīgo darbību īstenošanai piesaistīja fizisku personu un ar viņu saistītas personas. Šīs personas nodarbojās ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un nodrošināja finanšu plūsmu, piesaistot gan reāli darbojošos, gan arī fiktīvus uzņēmumus, tādējādi nodrošinot kukuļu maksāšanu Rīgas domes un “Rīgas satiksmes” atbildīgām amatpersonām saistībā ar trim iepirkumiem.

KNAB arī norādīja, ka biroja sāktajā kriminālprocesā kukuļu summas veido procenti no kopējās noslēgtā līguma summas. Darbs, lai precizētu kukuļa summas KNAB kriminālprocesā, turpinās.

“Nekā personīga” ziņoja, ka par katru Rīgai piegādāto trolejbusu, autobusu un tramvaju kukuļos maksāts vidēji 5-7%. Trīs iepirkumu summa kopā pārsniedz 270 miljonus eiro, tādējādi kukuļos varētu būt samaksāti 13,5-20 miljoni eiro.

Saistībā ar notikušo atkāpās visa “Rīgas satiksmes” valde, bet patlaban uzņēmumam iecelta pagaidu vadība. Tāpat no amata atkāpās Rīgas vicemērs Andris Ameriks (GKR). Mediji ziņoja, ka Amerika dzīvesvietā notikusi kratīšana, taču viņš nekādus komentārus par to nav sniedzis, uzverot, ka viņa sirdsapziņa ir tīra.

Vēlāk kratīšana notika arī Rīgas mēra Nila Ušakova (S) kabinetā un dzīvesvietā, kurš arī apgalvoja, ka nekādus pārkāpumus neesot pieļāvis.

0 Komentāru