Korupcijas uztveres indeksā Latvija pakāpusies uz 40. vietu, bet joprojām atpaliek no Igaunijas

Pievienot komentāru
Korupcijas uztveres indeksā Latvija pakāpusies uz 40. vietu, bet joprojām atpaliek no Igaunijas
FOTO: LETA

2015. gada Korupcijas uztveres indeksā (KUI) Latvija otro gadu pēc kārtas saņem 55 punktus no 100. Neatkarīgi no tā, Latvija pakāpusies par 3 vietām, ieņemot 40 vietu starp 167 valstīm.

Latvijas vērtējums indeksā ir saistīts ar rādītāju pasliktināšanos attiecībā uz institūcijām, kuras apkaro un novērš korupciju. Arī uzņēmēju viedoklis par situāciju nedaudz pasliktinājies kopš 2014. gada.

”Kad aug valsts ekonomika, parasti samazinās arī korupcija, bet Latvijā tā pēdējos gados nenotiek,” komentēja Sabiedrības par atklātību Delna direktors Gundars Jankovs.

”Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja vadības problēmas, ilgstoši netiekot galā ar personāla jautājumiem un vājo biroja darbu, atspoguļojas arī šajā indeksā. To ietekmē arī vājais tiesu darbs ekonomisko noziegumu novēršanā.”

Dānija, Somija un Zviedrija šogad atzītas par vismazāk korumpētajām valstīm, savukārt viskorumpētākās valstis pasaulē ir Somālija, Ziemeļkoreja un Afganistāna, liecina ikgadējais korupcijas uztveres indekss, kuru trešdien publiskojusi nevalstiskā organizācija Transparency International.

Situācija Latvijā, salīdzinot ar pagājušo gadu, saglabājusies tāda pati, un no iespējamajiem 100 indeksa punktiem, kur 100 apzīmē pilnīgu korupcijas trūkumu, bet 1 absolūtu korumpētību, Latvija tāpat kā pērn novērtēta ar 55 punktiem. Tomēr, pateicoties izmaiņām citās valstīs, Latvija reitinga tabulā no 43. vietas starp 167 vērtētajām valstīm pacēlusies uz 40. vietu, to dalot ar Kaboverdi, Kostariku un Seišelu salām.

Tomēr Latvija joprojām ievērojami atpaliek no Igaunijas, kas ar 70 punktiem atrodas 23. vietā. Latviju apsteigusi arī Lietuva, kura novērtēta ar 61 punktu un ierindota 32. vietā. Turklāt saskaņā ar Transparency International vērtējumu abās pārējās Baltijas valstīs atšķirībā no Latvijas situācija gada laikā ir nedaudz uzlabojusies.

Tikmēr salīdzinājumam Krievija ar 29 punktiem atrodas 119. vietā, bet Baltkrievija ar 32 punktiem 107. vietā. Savukārt Ukraina joprojām atzīta par korumpētāko Eiropas valsti un ar 27 punktiem ierindota 130. vietā.

Transparency International korupcijas uztveres indeksu nosaka kopš 1995. gada. Latvija vērtēto valstu vidū iekļauta kopš 1998. gada.

 

 

Lasi vēl