Korupcijas skandālā ierauto Rīgas domi, visticamāk, neizdosies atlaist arī jaunajam pašvaldību ministram

4 komentāri
Korupcijas skandālā ierauto Rīgas domi, visticamāk, neizdosies atlaist arī jaunajam pašvaldību ministram
NORA KREVNEVA, F64

Rīgas dome, visticamāk, tomēr atlaista netiks. Jaunās valdības politiķi, kuri iepriekš ideju kaismīgi atbalstīja, tagad pauž šaubas, vai bijušā pašvaldību lietu ministra Kaspara Gerharda (NA) uzlabotajā likumprojektā ir gana pierādījumu, lai varētu domi juridiski korekti atbrīvot un atlaistajiem deputātiem nebūtu jāmaksā kompensācijas.

Vienlaikus jaunais pašvaldību lietu ministrs Juris Pūce (A/P) sola izvērtēt uzņēmuma “Rīgas satiksme” kapitāldaļu turētāja un pilsētas mēra Nila Ušakova (S) personīgo atbildību un atstādināšanas iespējas.

Pēc tam, kad “Rīgas satiksmē” atklājas Latvijas vēsturē lielākais kukuļošanas skandāls, jaunās valdības politiķi, visi kā viens paziņoja, ka Rīgas dome būtu atlaižama, un bargi kritizēja bijušo premjeru Māri Kučinski (ZZS), kura valdība nobremzēja pašvaldību lietu ministra Kaspara Gerharda sagatavoto likumprojektu par domes atlaišanu.

Taču tagad, kad Krišjāņa Kariņa (JV) valdība ir apstiprināta un formāli nebūtu šķēršļu likumprojekta virzīšanai uz Saeimu, atbildīgo ministru degsme ātri izrēķināties ar Ušakova domi mazinājusies.

“Lai es varētu atbildēt ar jā vai nē, kas šajā brīdi tieši darāms, būtu jānoskaidro kādus soļus VARAM ir līdz šim spērusi vēl iepriekšējās valdības laikā,” sacīja Pūce.

Kādus paskaidrojumus ir prasījusi Rīgas domei un vai, piemēram, pēdējo divu mēnešu laikā kopš atklāts noziegums “Rīgas satiksmē”, VARAM ir veikusi jelkādas darbības, lai noskaidrotu par RD un RD vadības likumību.

Pūce uzsver, ka likumprojektu par Rīgas domes atlaišanu virzīs tikai tad, ja gūs pārliecību, ka, ja dome vairākkārt ir pārkāpusi viena likuma normu, turklāt Pašvaldību lietu ministrija to ir fiksējusi. Neoficiāli gan izskan, ka Rīgas domes atlaišanai juridisko argumentu nepietiks. Programma, maksimums, ir pierādīt Rīgas domes vadītāja un “Rīgas satiksmes” kapitāldaļu turētāja Ušakova atbildību. Ja to izdosies, sekos Pūces lēmums par viņa atstādināšanu.

“Es netaisos šo jautājumu vērtēt politiski. Šis ir strikti juridisks jautājums. Jebkura VARAM ministra rīcība par domes priekšsēdētāja atstādināšanu vai par likumprojekta sagatavošanu par domes atlaišanu, tā ir likuma kontroles funkcija,” saka Pūce.

Tikmēr bijušā pašvaldību lietu ministra Gerharda pārstāvji turpina uzsver, ka domes atlaišanas likumā visas juridiskās neprecizitātes ir novērstas. To saskaņojusi Tieslietu ministrija, un, ja vien ir politiskā griba, domi varot ātri atlaist.

“Mums šaubas par likuma kvalitāti nav bijušas nekad. Esam precizējuši likumprojekta anotācija, ņemot vērā ieteikumus, minot vairāk pārkāpumu. Mūsuprāt, likums ir izskatāms valdībā un virzāms uz Saeimu,” norāda bijušais VARAM parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts.

Kariņa birojā TV3 Ziņas informēja, ka premjers gaida Pūces ziņojumu par Rīgas domes atlaišanas juridisko pamatojumu un līdz tam nekādi lēmumi šajā jautājumā pieņemti netiks.

4 komentāri