Koronavīruss: latviešus aicina neceļot uz Ķīnu, mediķi izstrādājuši plānu, kā rīkoties inficēto gadījumā

2 komentāri

Lai spriestu par koronavīrusa izplatību un plānotu, kā no tā izsargāties, piektdien uz īpašu sēdi sanāca atbildīgie dienesti.

Sanāksmē piektdien pulcējās Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD), Veselības inspekcijas (VI), Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) un citu atbildīgo iestāžu pārstāvji. Secināts, ka mirstība no koronavīrusa pašlaik ir konstatēta 2% saslimušo, kas ir zems rādītājs. Citi vīrusi ir nāvējošāki. Taču koronavīrusa lielākie riski slēpjas apstāklī, ka tas ir mazzināms un strauji izplatās, tādēļ modrību zaudēt nedrīkst.

“Turpinās gripas sezona, un izvairīšanās pasākumi ir līdzīgi. Vismaz divus metrus ieturēt distanci no saslimušiem cilvēkiem. Slimus bērnus nevest uz skolu, bērnudārziem, pašiem – ja esam slimi, palikt mājās. Regulāri mazgāt rokas,” saka SPKC epidemiologs Jurijs Perevoščikovs. Viņš arī norāda, ka piektdien Latvija pievienojusies tai valstu grupai, kas uzskata, ka ceļojums tieši uz Ķīnu un tās provincēm nav drošs un ieteicams.

Savukārt ātrā palīdzība izstrādājusi plānu, kā rīkoties, ja nāktos sniegt palīdzību sasirgušajiem. Mediķiem ir īpaši aizsargtērpi. Tos nācies vilkt uz diviem izsaukumiem, kad zvanīja satraukti cilvēki, nesen ceļojuši un ar slimības simptomiem atgriezušies mājās, bet bažas par koronavīrusu neapstiprinājās.

“Tie bija tādi cilvēki, kas bija ceļojuši Āzijas valstīs. Cilvēki ir ļoti satraukušies, vērojot ziņas, mēs esam tie, kuriem ir jānomierina. Veicām apskati, infektologa vizīti mājās. Aicinu sarast – šodien reaģējam tikai uz Ķīnas gadījumiem, citi ceļošanas ierobežojumi nav izsludināti,” norāda NMPD direktore Liene Cipule.

Karte: Bīstamā koronavīrusa izplatība pasaulē

Daudzviet ārvalstīs lidostās ar īpašu aparatūru mēra ceļotāju temperatūru – tie, kuriem ir paaugstināta, tiek nodoti mediķu uzraudzībā. Ekspertu ieskatā, Latvijā šādu praksi nav nepieciešams ieviest.

“Temperatūra var būt cilvēkam, kuram nav koronavīrusa. Var būt arī tā, ka pacientam nav simptomu vēl, bet viņš jau ir inficējies ar šo vīrusu,” stāsta Rīgas Austrumu slimnīcas valdes loceklis Aleksejs Višņakovs.

Latvijā izplatījušās baumas par diviem saslimušajiem, tās izplatījis kāds ātrās palīdzības ārsta palīgs, tomēr atbildīgās iestādes uzsver: informācija ir nepatiesa, un satraukumam nav pamata. Ja situācija mainīsies, dienesti sola nekavējoties informēt sabiedrību.

2 komentāri