Koronavīrusa krīze: pēc 12. maija gaidāma ierobežojumu mīkstināšana

8 komentāri

Ārkārtējā situācija, visticamāk, tiks saglabāta arī pēc 12. maija. Taču vienlaikus pakāpeniski plānots mīkstināt Covid-19 dēļ ieviestos ierobežojumus. Uzklausot ekspertu ieteikumus, valdība par to lems pēc nedēļas.

Ārkārtējā situācija, kuras laikā ir ieviesti dažādi ierobežojumi, Latvijā noteikta līdz 12. maijam. Kā raidījumā “900 sekundes” prognozēja valdības vadītājs Krišjānis Kariņš (JV), ārkārtējā situācija tiks pagarināta.

“Es domāju, ka tas nebūs beigu datums, bet es domāju, ka pēc 12. maija mums pakāpeniski sāks “atviegloties” viens otrs ierobežojums, kas šobrīd ir vietā. Ir skaidrs, ka mums vajadzēs soli pa solim kaut ko palaist. Tad skatīties, ka efekts vēl ir labs, un tad skatīties, ko vēl varētu palaist,” teic premjers.

Par ierobežojumu pakāpenisku mīkstināšanu valdība plāno lemt pēc nedēļas. Turklāt, ņemot vērā ne vien situāciju Latvijā, bet arī ārzemēs. Tikai saskaņojot ar citām valstīm, Latvijas varēs lemt, piemēram, par pasažieru starptautiskās aviosatiksmes atjaunošanu, šodien Saeimas deputātiem sacīja ārlietu ministrs.

“Doma ir, ka no maija vidus, es domāju, atsāksies plašāka starptautiskā satiksme. Robežu atvēršana notiks, manuprāt, stipri pakāpeniski. Un šeit tomēr kritērijs varētu būt, cik ir izdevies samazināt saslimšanu un nāvju skaitu. Pašlaik, piemēram, Lielbritānija varētu būt vēl zināma problēmvalsts. Tāpēc, ka tur šie cipari vēl ir. Tehniski varētu būt, ka viena otra valsts veras vaļā. Lai kā es saprastu to, ka mēs esam visi mazliet noguruši, bet ir jāsaprot, ka nebūs tā, ka, atceļot ārkārtas situāciju, uzreiz dzīve atgriezīsies tādā situācijā, kāda bija pirms 10. marta,” norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV).

To akcentē arī premjers, tāpēc jārēķinās, ka valdība ļoti piesardzīgi lems par ierobežojumu mīkstināšanu: “Nav ne zāles, ne vakcīnas. Tas nozīmē, ka mums ir jāiemācās zināmā veidā sadzīvot ar to. Mums ir nepieciešams kā visai pasaulei atkal vairāk iedzīvināt ekonomiku. Bet ļoti svarīgi turpināt pasargāt iedzīvotājus.”

Kariņš norāda, ka viens no pēdējiem tiks atcelts publisku pasākumu rīkošanas aizliegums. Tāpēc valdība lems, kā atbalstīt kultūras nozari. Tās zaudējumi šogad tiek lēsti ap 30 miljoniem eiro.