Koronavīrusa izplatība: Latvijas dienesti ievieš izmaiņas veicamajos piesardzības pasākumos

2 komentāri
Koronavīrusa izplatība: Latvijas dienesti ievieš izmaiņas veicamajos piesardzības pasākumos
ZUMAPRESS / SCANPIX

Igaunijā apstiprināts pirmais saslimšanas gadījums ar koronavīrusu, inficētais vīrietis Tallinā ieradās ar autobusu no Rīgas. Latvijas atbildīgie dienesti lēmuši palielināt to teritoriju loku, uz kurām attiecas īpaši piesardzības pasākumi. Tāpat tiek mainīta kārtība, kā cilvēki, kas bijuši kādā no riska zonām un sajutuši simptomus, var pārbaudīties.

Saslimušais ir Irānas pilsonis. Zināms, ka no Irānas viņš sākotnēji ceļoja uz Turciju. Tālāk no Stambulas viņš ar “Turkish Airlines” lidsabiedrību dienas vidū ielidoja Rīgā. Latvijas galvaspilsētā vīrietis pavadīja divarpus stundas, kuru laikā viņš no lidostas ar mikroautobusu devās uz autoostu. No Rīgas saslimušais devās prom divos dienā ar “Lux Express” autobusu uz Tallinu, kur ierodoties uzreiz uz autoostu izsauca ātro palīdzību.

“Kad ieradās Igaunijā, viņš uzzināja, ka kādai personai, ar kuru viņš bija kontaktējies mājās, ir koronavīruss, tāpēc viņš izsauca ātro palīdzību. Viņš nekavējoties tika hospitalizēts un izolēts. Veselības pārvalde veica testu, un tas bija pozitīvs,” stāsta Igaunijas veselības pārvaldes direktore Marika Jurilo.

Inficētā veselības stāvoklis esot stabils. Kā TV3 Ziņām atklāja Igaunijas amatpersonas, kopā ar vīrieti bija arī viņa meita, kura arī ievietota slimnīcā. Tiesa, amatpersonas neatklāj, vai meitene inficēta ar bīstamo slimību. Vienlaikus Igaunijas valdība aicina necelt paniku.

“Igaunijā mums nav nekādu ārkārtas situāciju. Nav krīzes, pandēmijas vai epidēmijas. Bet mums ir briesmas, un mēs tās risinām. Mēs apzināmies risku un darām visu iespējamo, lai novērstu slimības izplatīšanos. Mēs ar to nodarbojamies. Ārkārtas situācija mums nav ne šajā, ne citā jautājumā,” teic Igaunijas iekšlietu ministrs Marts Helme.

Avioreisā no Stambulas uz Rīgu kopumā atradušies 124 pasažieri. Latvijas atbildīgās institūcijas esot saņēmušas nepieciešamo informāciju, lai apzinātu visus cilvēkus, kuriem, iespējams, bijis kontakts ar inficēto Irānas pilsoni. Vienlaikus, lai iegūtu precīzu pasažieru sarakstu, pasažieri, kuri lidojuši ar minēto reisu, tiek aicināti par sevi ziņot. Atbildīgie dienesti noliedz iespēju, ka inficētā persona slimību varētu būt izplatījusi tālāk – laika posmā starp atlidošanu uz Rīgu un došanos tālāk uz Igauniju.

“Viņš tikai divarpus stundas bija Rīgas teritorijā no izkāpšanas momenta, un pa šo laiku viņš nav bijis nevienā veikalā, nav bijis nevienā ēdnīcā – vismaz tā viņš teica. Lidmašīnā mēs uzskatām to [situāciju] par nopietnu – bīstamākās vietas divi sēdekļi pirms un pēc. Šajā konkrētajā lēmumā mēs gribam pieņemt pasākumus pret autobusu un arī robežsargu, kurš runāja ar šo cilvēku, un šis cilvēks arī tiek uzskatīts par kontaktpersonu. Mums ir vārdi, uzvārdi, mums ir tie, kas piesakās paši,” saka SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs.

Vienlaikus, reaģējot uz šo gadījumu, atbildīgie dienesti paplašinājuši teritorijas, uz kurām attiecas īpaši “Covid-19” piesardzības pasākumi. Tāpat mainīts dienestu rīcības algoritms, kā no piektdienas tiks nodrošināta laboratorā izmeklēšana.

“Mums ir pietiekami daudz Latvijas valstspiederīgo, kuri dodas uz Itāliju un atgriežas atpakaļ. Mēs mainām to kārtību – vairs ne pie visiem pacientiem brauks trīs cilvēku pilnībā ekipēta brigāde. NMPD šķiros gadījumus, un gadījumos, kad pacientam nebūs augstas temperatūras un pazīmes nebūs tik akūtas, ieradīsies brigāde ar vienu mediķi, noņems analīzes un vedīs uz laboratoriju,” norāda Veselības ministrijas valsts sekretāre Diāna Mūrmane-Umbraško.

Epidemologi vērš uzmanību, ka simptomi var parādīties arī nedēļu vai divas pēc kontakta ar inficējušos personu, tāpēc cilvēki, kas apmeklējuši koronavīrusa skartās teritorijas, aicināti sekot līdzi savam veselības stāvoklim.

“Jāņem vērā arī slimības inkubācijas periods, jo mēs zinām, ka vislipīgākie ir cilvēki ar klīniskajiem simptomiem, un līdz klīnisko simptomu attīstībai paiet no piecām līdz 14 dienām. Pagaidām mums nav nekādu pierādījumu, ka notiek transmisija Latvijā. Latvijas situācija ir tā, ka mēs tagad nodarbojamies ar importētiem gadījumiem, tāpēc ir ļoti svarīga šā kontaktu sameklēšana,” skaidro infektologs Uga Dumpis.

Līdz šim Latvijā pārbaudīti 24 gadījumi, kad bijušas aizdomas par inficēšanos ar koronavīrusu. Par laimi, visos gadījums testa rezultāti bijuši negatīvi.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

2 komentāri