Konkurences padome kritizē OCTA sistēmu, aicinot to uzlabot

6 komentāri
Konkurences padome kritizē OCTA sistēmu, aicinot to uzlabot
LAURIS AIZUPIETIS, F64

Obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas sistēma ir pārāk caurskatāma, kas ļauj apdrošinātājiem pielāgoties konkurentu rīcībai un noteikt nepamatotas polišu cenas, – tā secinājusi Konkurences padome. Tā mudina turpmāk ierobežot pieejamās informācijas apjomus, bet, kamēr notiek izmaiņas, noteikt OCTA polišu cenām griestus. Finanšu ministrija (FM) gatava realizēt daļu ieteikumu, tomēr par cenu ierobežošanu nevarot būt runa.

Analizējot autobraucējus šokējušo, pat vairāk nekā 200% cenu kāpumu Obligātās civiltiesiskās apdrošināšanas polisēm 2017. gadā, Konkurences padome nav konstatējusi aizliegtu vienošanos starp apdrošinātājiem.

Tomēr izpēte liecina par riskiem OCTA tirgū, kas rada aizliegtām saskaņotām darbībām līdzvērtīgas sekas. Lai gan OCTA cenu kāpumu var pamatot ar zaudējumiem tirgū, taču konkurences sardzē stāvošo padomi aizdomīgu radīja sakritība, ka cenas strauji auga visiem apdrošinātājiem.

“Kā tas tā lavīnveidā kā Alpos, kad sniegs sāk velties no kalna, tad vispār visu ciemu norok, kāpēc tādu izraisīja to efektu,” pauž Konkurences padomes priekšsēdētāja Skaidrīte Ābrama.

Rokoties dziļāk, izrādījās, ka apdrošinātāji pirms diviem gadiem divas reizes vairāk mainījuši savus daudzos cenu noteikšanas principus, bet ne visiem deviņiem apdrošinātājiem cenu kāpums bija pamatots ar ekonomisko situāciju un individuālajiem OCTA finanšu rādītājiem.

Cenu masveida celšanai viens no iemesliem – apdrošinātājiem pieejami daudz publiski dati – informācijas sistēma, cenu kalkulatori, regulāri publiskotie detalizētie finanšu pārskati, apdrošinātāju publiski paustās prognozes par cenu izmaiņām, kā arī interešu konflikts, kas saistīts ar to, ka Latvijas apdrošinātājus pārstāvošās asociācijas vadītājs Jānis Abāšins ir arī patērētāju intereses aizstāvošās Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju Biroja valdes priekšsēdētājs.

“Es negribētu izcelt nevienu atsevišķi no tiem sākotnēji pieciem, tas ir tas, kas nu tiešām rada tādu buķeti caurredzamībai, kur vēl vairāk vēlēties, par kādu karteli te vispār runājam? Kur jāiet slepeni jāvienojas, lūdzu, šeit tas viss ir, saskaņotu darbību risks realizējas un sekas ir līdzvērtības, tā it kā tas būtu kāds konspiratīvs pasākums,” norāda Ābrama.

Konkurences padome rosina būtiski mazināt informācijas pieejamību, tai skaitā pastiprināt arī biroja uzraudzību. OCTA tirgū ir nepieciešams ļoti nozīmīgas korekcijas. Bet, kamēr ilgstoši šāds apstākļos strādājošais tirgus sakārtojas, uz  trīs gadiem noteikt OCTA cenām griestus. Finanšu ministrijai jau skaidrs, ka tā noteikti strādās attiecībā uz jautājumiem par pārmērīgo tirgus caurskatāmību un Transportlīdzekļu apdrošinātāju Biroja regulējumu. Tomēr OCTA cenām ierobežojumus neparedz, jo tas var dot pretēju efektu un izkropļot konkurenci. Turklāt neatbilstu Eiropas Savienības regulējumam.

“Mēs šobrīd neredzam, ka tas būtu praktiski ieviešams risinājums. Daudzus gadus atpakaļ bijis viens tiesas spriedums, kas nosaka, ka valsts iejaukšanās, nosakot maksimālos OCTA apdrošināšanas limitus, ir pretrunā ar direktīvām,” saka FM Finanšu tirgus politikas departamenta direktore Aija Zitcere.

Ar Konkurences uzraugu secināto vēl iepazīstas arī paši apdrošinātāji, kuri komentārus plāno sniegt ceturtdien.