Kokneses narkotiku rekordkravas skandālā izskan dažādas notikušā versijas

6 komentāri

Koknese, kokaīns, kokzāģētava – šie trīs “k” jau vairākas dienas atrodas uzmanības centrā, jo divas tonnas kokaīna, kas starptautiskas operācijas rezultātā uziets Latvijā, pārspēj jebkurus līdzšinējos narkotiku skandālu rekordus.

Tā kā Daugavas krastos izskatās tāpat kā Kolumbijas un Meksikas narkokarteļu labākajās noliktavās un par bagāto cilvēku narkotikām dēvētais kokaīns ir pasakainā vērtībā, Latvijas vēsturē lielāko kontrabandas darījumu pētīja LNT Ziņas, skaidrojot, no kurienes tas atvests un kur tam bija jānonāk, jo Latvijas tirgum šāds daudzums ir pārāk liels. Tāpat arī šķetināts, kādas ir izmeklētāju versijas un kā Latvija vienā dienā kļuva par narkotiku aprites “lielvalsti”.

Latvijas vēsturē lielāko kokaīna kravu, kas banānu kastēs atceļojusi no Ekvadoras, uzgāja Kokneses novadā, saimniecībā ”Mazkārkli”. Divas tonnas kokaīna atrada, sapakotu 2195 briketēs, kas bija ievietotas 42 kartona kastēs. Narkotiku vērtība esot ap 65 miljoniem eiro, savukārt kravas mazumtirdzniecības cena var sasniegt pat miljardu eiro.

Kādreizējā mājlopu ferma cieši pieguļ vecajai Daugavpils šosejai. Tagad te ierīkots autoserviss un kokzāģētava. Par nozieguma vietu šobrīd liecina vairs tikai likumsargu aizzīmogotās durvis. Zīmīga detaļa starp vecajām kūtīm ir jūras konteiners. Tādos parasti uz kuģiem pārvadā dažādas preces, piemēram, pārtiku un saimniecības lietas. Interesanti šķiet, vai šis konteiners jau te bija iepriekš, vai parādījās tikai pagājušo nedēļu.

Lauksaimnieks Raimonds Dzenis dzīvo kaimiņos kokaīna fermai, un viņš stāsta, ka pirms policijas vērienīgās operācijas 8. janvāra rītā manījis aizdomīgu rosību kaimiņa fermā. “Mēs vēl izspļāvām, “moš” kaut kādu kontrabandu krauj, kā jau pa nakti, kad ņemas.”

Ziņa par tik liela apjoma kokaīna kontrabandu vietējos šokējusi. Tāpat kā ziņa, ka aizturēts un apcietināts fermas saimnieks Andris Elsts. “Nebija parādi, izmisuma solis, ka kas tāds būtu jādara, domāju, ka Andris vienkārši tika iegāzts,” uzskata Dzenis.

Mūsu starpā vienmēr valdījusi kaimiņu būšana, apliecina zemnieks Jānis Dzenis un spriež, vai kaimiņš maz nojautis, kādas ”melnas” lietas darās viņa saimniecībā. “Ja Andris man kaut ko būtu palūdzis nolikt savā angārā, tās banānu kastes, vai mēs būtu jautājuši, kas tajās kastēs ir iekšā? Viņas var samirkt, aiziet bojā, mums 40 kastes vajag izkraut. Nē, nu, es nevienu neaizstāvu, mēs esam kategoriski pret šādu noziegumu.”

Vietējie zina teikt, ka aizturēts arī Agris Vaivods, kurš strādā Aizkraukles transporta loģistikas firmā ”JS Products”. Interesanti, ka šajās dienās klusē un nav sazvanāms arī šīs firmas īpašnieks – apkaimē labi zināmais uzņēmējs Jānis Skrābāns.

“No tā, ko mēs te dzirdam un zinām, – tie, kas to kravu pārvadāja, tas arī ir tas loģistikas centrs. Tās mašīnas, “fūres”, no tās vai citas firmas regulāri bija. Es to Vaivodu uzvārdu biju dzirdējis, es painteresējos, cilvēki pastāstīja, ka viņš pirms tam ir strādājis ceļu policijā, viņam ir bijusi krimināllieta, viņam dēļ tā ir nācies aiziet,” turpina Jānis Dzenis.

VID mājaslapā pieejamās valsts amatpersonu deklarācijas liecina, ka Agris Vaivods astoņus gadus – no 2000. līdz 2008. gadam – bijis likumsargs Preiļu un Aizkraukles rajona policijas pārvaldēs. Kādreizējo likumsargu pāriešanu frontes pretējā pusē kā īpaši bīstamu uzsver arī bijušais Narkotiku apkarošanas biroja priekšnieks Kārlis Dombrovskis. “Ļaunākais tas, ka bieži vien cilvēki, kas kādreiz nodarbojušies vienā pusē, kuru pienākums būtu sargāt līdz galam un būt lepnam, pāriet otrā pusē – māca, sniedz, skaidro un pārdod informāciju, tas ir visļaunākais.”

Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis šo faktu nelabprāt afišē un atteicās no komentāriem par konkrēto personu. “Varu apstiprināt tikai to, ka jebkurš policijas darbinieks, par kuru mums nonāk kompromitējoša situācija, mēs darām visu, lai no viņa atbrīvotos, un atbrīvot viņu no dienesta, tas ir mūsu galvenais uzdevums.”

Tāpat aizturēto un apcietināto vidū ir fermas īpašnieka Andra Elsta krustdēls Edgars Elsts. “Vaivodu un Edgaru, tā es saprotu, ka viņus jau paņēma kā kurjerus, kas brauca pakaļ. Ko es esmu dzirdējis, ka tas Edgars ir strādājis Holandē, tur jau ir iesaistīts vēl viens Kokneses uzņēmums, kam filiāle Holandē. Un tas Edgars kādu brīdi tajā Holandē ir strādājis un no turiene tā krava…” tā Jānis Dzenis.

Edgars Elsts ir bijušais koka palešu ražošanas uzņēmuma ”Pallogs” darbinieks. Šī firma, kā zināms, savulaik saistīta ar Valsts vides dienesta ģenerāldirektores Ingas Koļegovas vārdu un nu jau bēdīgi slaveno deklarācijas skandālu, par ko šobrīd notiek tiesvedība. “Attiecībā uz “Palloga” saistību ar šo lietu, nu, piedodiet, var jau izdomāt, bet fantāzijai laikam nav robežu. Un tā jau kāds var izdomāt, ka Koļegova brokastīs ēd bērnus,” noteic Koļegova.

LNT Ziņām nesen izdevās aprunāties ar vienu no Kokneses kokaīna lietā aizdomās turētajiem. Imants Bunga pēc aizturēšanas tika palaists uz brīvām kājām. Viņam piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi – aizliegts mainīt dzīvesvietu, noteiktas komandantstundas un reizi nedēļā jāatzīmējas policijā Aizkrauklē. Bunga dievojas, ka par narkotikām neko nav zinājis un fermā bijis vien kurinātājs. “Es tur vispār neko nezinu, ne es tās kastes biju redzējis, nekā, mēs jau tikai strādnieki. Ej nu taisnojies, ka neko neredzēju, neko nezināju. Apsūdzētais es tāpat esmu pēc diviem pantiem.”

Vai pārējie lietā aizturētie bijuši informēti par kokaīnu kastēs, Bunga nezinot. “Neviens netic, ka Andris ir iesaistīts, neviens, ka viņš kaut ko zināja.”

Kokaīna lietā aizturētajiem tagad draud līdz 15 gadiem aiz restēm.

Par vietējo iesaisti narkotiku kontrabandā brīnās arī Kokneses novada domes priekšsēdētājs. Viņš personīgi pazīst Andri Elstu, kurš esot arī labdaris vietējiem autosportistiem. “Tāda operācija, tādas milzīgas summas, kas te skan, nu, nebūs tā viņu operācija par 50 miljoniem. Ja zināja un bija iesaistīti, tad tā ir bijusi viņu kļūda, vai viņi būs gājuši ļoti apzināti, mums grūti spriest,” saka Kokneses novada domes priekšsēdētājs Dainis Vingris (ZZS).

Protams, Koknese tranzītam izdevīgā vietā, atzīst priekšsēdētājs un pieļauj, ka daļa kravu izbrauc cauri nelegālas.

Par izņemto kokaīnu tika ziņots, ka tas ļoti labas kvalitātes – tur kokaīna ir 80%, kas ir ļoti augsta, vienā briketē ir 1000 gramu.

Latvijā gan kokaīns nav populārs, šī narkotika izplatības ziņā ir teju pēdējā vietā, jo dārga un arīdzan tiek tirgota sliktas kvalitātes. Tīrības ziņā Latvijā pieejams vien 20% kokaīns, pārējais ir piejaukums. Taču pircējs par šī apšaubāmā maisījuma gramu gatavs atdot vidēji 70 līdz 120 eiro.

Latvijas policijas dati liecina, ka pērn 91 reizi izņemts kokaīns un teju puse atklāta pasta sūtījumos. Cik liels ir vietējais kokaīna patēriņš, policija nezina pateikt.

Latvijā līdz šim lielākais kokaīna ķēriens bija 2010. gadā, kad konteinerā uz kuģa Rīgas ostā uzgāja 200 kilogramus. 60 kilogrami kokaīna, paslēpti kokoglēs, tika atrasti kādā Rīgas noliktavā 2016. gadā. Un arī 2015. gadā 1115 kilogrami hašiša, kas bija paslēpti citrusaugļu kravā no Spānijas, skaitījās narkotiku kontrabandas lielkrava. Kokneses gadījums nu pārspējis visus iepriekšminētos rekordus.

Tas, ka šī krava, visticamāk, nav pirmā, liecina tās apjoms – tādu daudzumu parasti sūta pa labi iestaigātu taku, pauž eksperti. Tāpat ir skaidrs, ka šāds kokaīna apjoms nebija domāts Latvijas patēriņam, norāda eksperti, un ar pilnīgu pārliecību apgalvo, ka starp aizturētajiem ir atslēgas cilvēki, kas zināja par kontrabandas preci.

Kokneses operācija bija iespējama, tikai pateicoties sadarbībai ar ārvalstu kolēģiem, jo informācija nāca no Ekvadoras un ASV varasiestādēm.

6 komentāri