Koalīcijas partneri piesardzīgi par tieslietu ministra Bordāna vēlmi atlaist ģenerālprokuroru Kalnmeieru

2 komentāri

Tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) iecerei vērtēt ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera atbilstību amatam pārējie koalīcijas partneri atbalstu vēl nepauž un uzsver, ka tiesu varai jābūt neatkarīgai un ar šādiem lēmumiem jābūt uzmanīgiem.

Pagājušajā nedēļā jauno konservatīvo līderis, tieslietu ministrs Bordāns paziņoja, ka viņa uzticību vairs nebauda divas amatpersonas, kurām amats būtu jāpamet. Pirmā ir Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes (NEPLP) priekšsēdētāja Dace Ķezbere, kurai pārmetumi pamatā izskan saistībā ar Latvijas Televīzijas valdes konkursu. Savukārt otra amatpersona ir ģenerālprokurors Kalnmeiers, kuram tieslietu ministrs pārmet nespēju nodrošināt sekmīgu institūcijas darbu.

Par to pirmdien runāts koalīcijas sanāksmē. Sagaidāms, ka par Ķezberi šonedēļ spriedīs Saeimas Juridiskajā komisijā, savukārt attiecībā uz Kalnmeieru, par kuru pirmdien bijušas lielākās diskusijas, koalīcijas partneri turpina būt piesardzīgi un vēlas padziļināti iepazīties ar Bordāna pārmetumiem ģenerālprokuroram.

Vairāki partneri gan apliecināja, ka Ģenerālprokuratūras darbā vēlētos redzēt uzlabojumus, tomēr jebkādas darbības jāvērtē ļoti rūpīgi.

Kalnmeieru atlaist var tikai Saeima, un tikai tad, ja Augstākā tiesa pārbaudē atklāj pārkāpumus ģenerālprokurora darbībā. Pārbaudi var ierosināt Augstākās tiesas priekšsēdētājs pēc savas iniciatīvas vai pēc vienas trešdaļas Saeimas deputātu pieprasījuma.

Ņemot vērā, ka Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs jau paziņojis, ka patlaban neredz pamatu vērtēt ģenerālprokurora atbilstību amatam, visticamāk, tas būs jārosina Saeimas deputātiem.

Koalīcija pie šī jautājuma varētu atgriezties nākamnedēļ.