Koalīcija sola atbalstu OIK likvidācijas plānam; opozīcija to sauc par OIK shēmas piesegu

2 komentāri
Koalīcija sola atbalstu OIK likvidācijas plānam; opozīcija to sauc par OIK shēmas piesegu
Foto: Oksana Džadana/f64

Valdošās koalīcijas partijas konceptuāli atbalstījušas Ekonomikas ministrijas (EM) priekšlikumu obligātā iepirkuma komponenti (OIK) likvidēt nākamo trīs gadu laikā.

Tas gan droši vien nemainīs faktu, ka OIK ir viens no galvenajiem “karstajiem kartupeļiem” politiskajās diskusijās šajā priekšvēlēšanu periodā. Opozīcija reformu kritizē, akcentējot, ka OIK varētu atcelt arī ātrāk, ja vien būtu pietiekami politiskās gribas.

Par OIK maksājuma pakāpenisku atcelšanu EM paziņoja pagājušonedēļ. Plāns paredz nākamgad atjaunot subsidētās elektroenerģijas nodokli 15% apmērā no gūtajiem OIK ieņēmumiem. Tāpat tiek piedāvāts noteikt jaunas prasības biogāzes stacijām un reformēt atbalstu lielajiem TEC, kā arī samazināt atbalsta saņēmēju maksimālo peļņu.

Visbeidzot, 2022. gadā OIK paredzēts likvidēt, ieviešot jaunu atbalsta sistēmu.

Par spīti skaļajiem partijas “Vienotība” līdera Arvila Ašeradena paziņojumiem, vēlēšanu tuvums lika piesardzīgi vērtēt iespējas reformu ieviest. Taču otrdien koalīcijā plāns saņēma konceptuālu atbalstu.

Māris Kučinskis
Ministru prezidents (ZZS)

Koalīcijā nekādu iebildumu šādam piedāvājumam nav. Koalīcija nemaina viedokli, ka mēs ejam uz pakāpenisku OIK likvidāciju.

Informatīvo ziņojumu valdība skatīs nākamnedēļ.

Premjers pieļāva, ka kādas izmaiņas plānā vēl varētu notikt, piemēram, attiecībā uz tā sauktajiem zaļajiem sertifikātiem, ar kuriem EM piedāvā aizstāt OIK.

Izmaiņas asi kritizē opozīcija. “Saskaņas” deputāts Ivars Zariņš uzskata, ka Ašeradena reforma ir nekas vairāk kā OIK afēras piesegšana. Viņaprāt, ministrijai jāanulē vairāk nekā 400 izsniegtās atļaujas OIK stacijām, jo vairumā gadījumu tās darbojušās, pārkāpjot likumu.

Ivars Zariņš
Saeimas deputāts (“Saskaņa”)

Par cik es esmu ar šiem jautājumiem profesionāli strādājis, pie manis nāk cilvēki un stāsta, kā tas viss šajā nozarē notiek, un, pēc viņu aplēsēm, tie, kas nozarē ir bijuši un šīs shēmas palīdzējuši īstenot, viņi uzskata, ka 80-90% neievēro atbalsta nosacījumus. Iedomājieties, ja tie ir 10%, tad parēķiniet pret kopējo masu, kādas tās summas sanāk, kuras mēs, iespējams, esam nelikumīgi samaksājuši.

Tikmēr Ašeradens uzsver, ka paralēli sistēmas maiņai notiek visu OIK staciju audits, par kura pirmajiem rezultātiem sabiedrība drīzumā uzzināšot. “Pirmo 25 staciju audits būs nākamnedēļ gatavs, mēs redzam, ka jau šobrīd ir problēmas ar virkni staciju.”

Jautājot, vai temps 25 pret 400 esošajām stacijām nav par lēnu, ekonomikas ministrs atbildēja, ka viņi veic plašu auditu. Ašeradens arī sola, ka septembrī būs gatava normatīvo aktu pakete, lai reformu strauji varētu īstenot.

2 komentāri