Koalīcijā nav vienprātības par samazinātu PVN tūrismā un ēdināšanā

1 komentārs

Ceturtdien teju pusnaktī noslēdzās Saeimas darba diena. Koalīcijas partiju viedokļiem daloties, deputāti gandrīz atbalstīja samazinātu pievienotās vērtības nodokļa likmi tūrisma un ēdināšanas jomā. Beigās sēdei norauts stopkrāns.

Saeimā ceturtdien bija trīs plenārsēdes. Pēdējā no tām sākās desmitos vakarā, lai varētu galīgajā lasījumā pieņemt jaunākās izmaiņas tā sauktajā Covid-19 likumā, kas ir visaptverošs regulējums krīzes seku pārvarēšanai.

Pirms Saeimā skatīt likumprojektu priekšlikumus, tajā vērtēja parlamenta Budžeta komisijā. Opozīcija bija iesniegusi arī savējos, tai skaitā samazināta 5% PVN likmi izmitināšanai, tūrismam un ēdināšanai. Atbildīgas komisijas atbalstu tas gan neguva.

Tomēr, kad līdz konkrētajam priekšlikumam tika Saeimas sēdē, turpmākie pavērsieni jau bija visai negaidīti.

“Ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs šodien ir nācis arī ar šādu priekšlikumu atbalstīt nozari, kas tiešām ir visvairāk cietusi. Man liekas, ka šis ir tas brīdis, pienācis laiks atbalstīt šādu priekšlikumu,” sacīja Saeimas Tautsaimniecības komisijas vadītājs Ralfs Nemiro (KPV LV).

Saeimā gan vairs nebija skaidrības, cik balsu šim opozīcijas virzītajiem priekšlikumam ir. Pārtraukumā gan lielāku skaidrību gūt neizdevās, un sēdē tika ņemts pārtraukums līdz nākamajai nedēļai. Jaunie konservatīvie skaidro, ka pārliecības nav nedz par priekšlikuma juridiskajiem, nedz praktiskajiem aspektiem.

“Te parādās brīvais resurss, iespējams, rentabilitātes celšanai lielajiem uzņēmumiem. Es, piemēram, būtu ļoti piesardzīgs, vai vēlos atbalstīt lielos ārvalstu kapitāla uzņēmumus Latvijā,” TV3 Ziņām norāda Saeimas deputāts Krišjānis Feldmans (JKP). Deputāts klāsta, ka tā vietā būtu jādomā, kā palīdzēt šo kompāniju darbiniekiem un mazajiem vietējiem uzņēmumiem.

Asociācijā “Lauku ceļotājs” uzsver, ka gaidīta lielāka palīdzība no valsts, nevis tikai visiem pienākošais dīkstāves pabalsts. Šis būtu viens no risinājumiem, kas ļautu mazajiem uzņēmējiem izdzīvot, konkurēt, arī samazināt cenas, kas jau tiekot prasīts.

“Uzņēmējam izdevumi ir palielinājušies. Omleti nevar vairs uzcept visiem kopā, tagad katram jāsniedz atsevišķi. Nav faktiski nekādas palīdzības [nozarei]. “Redzēs, kā jūs izdzīvosiet! “Davaj”, visi pārtaisieties par IT speciālistiem”.  Tāda attieksme nevar būt pret vienu nozari, kas tāpat jau nedzīvo briesmīgi labi,” akcentē “Lauku ceļotājs” vadītāja Asnāte Ziemele.

Uz diviem krēsliem šajā stāstā sēž Atis Zakatistovs. No vienas puses, KPV LV frakcijas līderis, no otras puses, Finanšu ministrijas parlamentārais sekretārs. “Mēs atbalstīsim PVN samazinājumu šajās abās nozarēs, bet velns slēpjas detaļās. Gan mūsu sadarbības partneriem, gan opozīcijai, gan sabiedrībai jāsaprot, ka valstij ar finansēm jābūt kārtībai. Jautājums ir, kur šis samazinātais PVN iederas,” norāda Zakatistovs.

Proti, vai tas ir vienreizējs atbalsts krīzes pārvarēšanai vai nodokļu politikas jautājums. Sagaidāms, ka pirmdien par šo spriedīs koalīcijas sanāksmē.