KNAB izvērtē sūdzību par Rīgas domes departamenta telpu nomas konkursu

1 komentārs

Rīgas domes Pilsētas attīstības departaments drīzumā pārvāksies uz jaunām telpām, taču to atlase raisījusi ne vienu vien jautājumu. Pirmkārt, sūdzību par šo konkursu patlaban izvērtē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs. Otrkārt, departamenta jaunās mājas pieder Krievijas un Dominikas pilsoņiem. Risku šeit saskata Valsts drošības dienests, stāsta TV3 Ziņas.

Tie rīdzinieki, kuriem bijušas darīšanas pašvaldības Pilsētas attīstības departamentā, zina, ka tas jau izsenis atrodas Amatu ielā, taču tas vairs nav uz ilgu laiku.

Departaments pārvāksies. Pirmkārt, pašreizējā ēka un telpas ir sliktā tehniskajā stāvokli. Otrkārt, paredzēts pievienot arī Būvvaldi un Rīgas pilsētas arhitekta biroju. Kopumā departamentā strādās vairāk nekā 300 cilvēku. Secinot, ka pašvaldības vai valsts īpašumā nebija piemērota piedāvājuma, nolemts lūkoties brīvajā tirgū.

”Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta atlasē izraudzītās telpas atrodas Dzirnavu ielā 140. Tā ir bijusī “Agroprojekta” māja,” skaidro departamenta direktore Ilze Purmale.

Pavasarī mediji vēstīja, ka, iespējams, departaments šīs telpas noskatījis jau iepriekš un atlases konkurss pielāgots šim objektam, kur departamenta pārstāvji bija viesojušies vēl pirms konkursa.

Iestādes vadītāja apstiprina, ka tur būts, taču uzsver, ka tas noticis tirgus izpētes nolūkos. Departamenta pārstāvji bijuši arī citos objektos, kuru attīstītāji pēc tam pieteikušies konkursā, kas noritējis atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem. Pieteikumu skaits bija 11. Viens pretendents ”atsijāts” uzreiz, tāpēc ka nebija pilsētas administratīvajā teritorijā, savukārt, pilnīgi visām kvalifikācijas prasībām atbilda vien divi. Izvēlēts lētākais variants – Dzirnavu iela 140.

”Tā ažiotāža tiešām sākās, un mēs, jau labi saprotot, kādas būs sekas, ja konkursa rezultātā būs tā, kā ir sanācis tagad, speciāli jau uz to negājām. Tieši tā iemesla dēļ, ka mēs izsludinājām konkursu, nosūtījām informāciju Nekustamo īpašumu attīstītāju aliansei, lai pēc iespējas plašāku mērķauditoriju aptvertu un piedāvājumu būtu pēc iespējas vairāk,” skaidro Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentā.

Viens no konkursā atraidītajiem pretendentiem, kura piedāvājums bija lētāks nekā Dzirnavu 140, uzskata, ka process nav bijis godīgs. Kandidāts sūtījis savas pretenzijas gan Rīgas domes vadībai, gan izmeklējošām iestādēm. Patlaban pretendenta sūdzību izvērtē Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB).

Pašvaldības vadība guvusi pārliecību, ka konkursā viss noticis korekti. Pastāv gan vēl viens aspekts. Pati ēka pieder uzņēmumam, kura patiesie labuma guvēji ir pilsoņi no Krievijas un Dominikas. Dominika februārī iekļauta Eiropas Savienības sarakstā ar trešajām valstīm, kas veicina ļaunprātīgu nodokļu režīma izmantošanu.

”Tas raisa satraukumu. Viennozīmīgi. Es esmu jautājusi, vai Pilsētas attīstības departaments šo tiešām ir detalizēti vērtējis,” stāsta Drošības komitejas vadītāja Linda Ozola.

Tas esot darīts. Gan no juridiskā, gan no drošības viedokļa uzvarētājs nav iekļauts nedz nacionālo, nedz starptautisko sankciju sarakstā. Zināms risks šajā visā situācijā pastāvot, taču pašai pašvaldībai tā arī jāvērtē.

”Nu mēs vērtējam tikai, kā jau pašvaldības iestāde, vai tas atbilst likumam. Esam jautājuši arī drošības iestāžu viedokli. Daudz par to komentēt nevaru, bet esam konsultējušies. Likumīga iemesla, lai šādu līgumu neslēgtu nav. Ja tāds radīsies, mēs attiecīgi rīkosimies,” skaidro Rīgas mērs Mārtiņš Staķis.

Līgumā iekļauta norma, kas ļauj departamentam vienpusēji to lauzt, ja kāds no patiesajiem labuma guvējiem parādās sankciju sarakstos.

Kā norāda departamenta vadītāja, par ēkas īpašniekiem uzzināts, kad jau bija atlasīti pēdējie divi kandidāti. Tiesiska iemesla pretendenta piedāvājumu noraidīt nebija: ”Tad, kad mēs veicām šo priekšizpēti, un vēl līdz šai dienai mēs komunicējam ar mākleri. Mēs, protams, nemeklējām un neskatījāmies, kas tur ir patiesie labuma guvēji vai īpašnieki. Piedāvājums tāds, kāds bija piedāvājums, tāpēc ir tā, kā ir.”

“Valsts drošības dienests ir vērtējis minēto uzņēmumu savas kompetences ietvaros un informējis Rīgas domes Pilsētas attīstības departamentu par identificētajiem riskiem sadarbībā ar šo uzņēmumu. No plašākiem komentāriem atturamies,” min Valsts drošības dienestā.

Līgums noslēgts. Dzīvi jaunajās telpās iecerēts sākt jau no nākamā gada.

1 komentārs