KNAB izbeigta korupcijas krimināllieta raisa jautājumus par mediju uzraudzes reputāciju

4 komentāri

Pērn pieņemti likuma grozījumi ļauj žurnālistiem iepazīties ar izbeigtu krimināllietu materiāliem. Izmantojot šo iespēju, TV3 Ziņas ir iepazinušās ar savulaik KNAB izmeklētu kukuļošanas lietu, kurā iesaistīta NEPLP priekšsēdētāja Dace Ķezbere. Izmeklēšana veikta par laiku, kad Ķezbere bija Jūrmalas domes deputāte.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) lietu izbeidza noilguma un nepietiekamu pierādījumu dēļ, tomēr KNAB savāktie materiāli nu jau kārtējo reizi liek uzdot jautājumu par mediju uzraugu reputāciju.

TV3 ziņas uzskata, ka šīs krimināllietas materiāli sniedz sabiedrībai būtiskas ziņas par augstas valsts amatpersonas darbību, tāpēc šo informāciju publisko.

Krimināllieta pret kādreizējo Jūrmalas domes deputāti, tagadējo mediju uzraudzi Daci Ķezberi sakrīt ar bēdīgi slavenās Jūrmalgeitas laiku. Tomēr par šo kukuļošanas lietu, kura pirms 15 gadiem ar telefonsarunu noklausīšanos, kratīšanām tika izmeklēta Jūrmalā, plašāka sabiedrība neuzzināja, jo process līdz tiesai nenonāca.

Pret Ķezberi un vēl septiņām personām 2007. gadā tika sākts kriminālprocess aizdomās par iespējamiem atkārtotiem kukuļošanas faktiem, lai Rīgas un Jūrmalas domes amatpersonas kukuļdevēju interesēs veiktu darbības ar pašvaldības īpašumiem.

Kā noskaidroja TV3 Ziņas, iesaistītā Rīgas domes amatpersona bija kādreizējā sabiedrisko attiecību speciāliste, žurnāliste Velta Puriņa, savukārt Jūrmalas domē – Ķezbere, kura līdz 2005. gada martam bija domes deputāte.

Anonimizētajā KNAB lēmumā lasāms, ka pēc diviem gadiem izmeklēšana tika izbeigta, Ķezberei un citiem apsūdzības neizvirzot. Izmeklētāja uzskatīja, ka iestājies noilgums, kā arī netika iegūti pietiekami pierādījumi, lai turpinātu kriminālprocesu. Faktu, ka viņas darbība tika izmeklēta, nenoliedz arī Ķezbere.

“Man un cilvēku grupai bija rosināta izskatīšana lieta saistībā ar Jūrmalas pilsētas domi, tas bija, manuprāt, 2006. gads. Šī lieta tika skatīta un izbeigta, jo nebija nekāda nodarījuma jeb pamata,” komentē Ķezbere.

Lēmums par lietas izbeigšanu ļauj ieskatīties notikušajā

Pirmstiesas izmeklēšanā noskaidrots, ka no 2004. līdz 2006. gadam nekustamā īpašuma mākleres – Ingrīda Āboliņa un Inga Opolniece, kuras tāpat kā Ķezbere savulaik strādāja Latvijas Televīzijā, izmantojot deputātes rīcībā esošo informāciju par pašvaldības zemes gabaliem, piedāvāja privātpersonām par pretlikumīgu atlīdzību iespēju iegūt to nomas un izpirkuma tiesības.

Mākleres uzņēmās veikt pārrunas ar uzņēmējiem par iespējamo kukuļa apmēru par īpašumu nodošanu nomā. Tikmēr Ķezbere apņēmās veikt darbības, lai Jūrmalas domes amatpersonas pieņemtu uzņēmējiem un viņas dēlam Mikam Dzindulim labvēlīgu lēmumu. Tie arī tika pieņemti attiecībā uz diviem īpašumiem Slokas un Rubeņu ielās.

“Es personīgi nesaprotu, kādēļ man būtu jājūtas slikti. Tā bija man ļoti skarba dzīves pieredze, es to nenovēlu nevienam. Gandrīz divus gadus, ik pa laikam tikt aicinātam uz pratināšanu, arī tavu māju, kad krata, tas ir ārkārtīgi nepatīkams pasākums. Es to esmu izdzīvojusi, bet, kā es vienmēr saku, viss, kas mūs nenogalina, mūs stiprina,” tā Ķezbere.

KNAB lēmumā gan lasāmi telefona sarunu ieraksti, kas kā minimums liek uzdot ētiskas dabas jautājumus, kas Ķezberes gadījumā nav mazsvarīgi, jo Nacionālās elektronisko plašsaziņas padomes (NEPLP) locekļiem jābūt nevainojamai reputācijai. Sarunās iesaistītās personas apspriež kukuļa apmēru, kas, iespējams, pienāktos domes amatpersonām par zemes nonākšanu uzņēmēju īpašumā.

Ņemot vērā sabiedrības intereses, TV3 Ziņas publisko šo sarunu fragmentus

A: R (anonomizēts) esot piezvanījis cilvēks un gribot ņemt “anonimizēts ielas nosaukums”… Cena ir nosaukta 30 jevro… (..)

IO: Tā, es tikai nesaprotu, kurš tad pateica par tiem 30 eiro? Tā summa jau nāk no mums? (..) Nevar tā būt!

A: Nē, to es teicu G (anonimizēts). Viņš prasīja, cik ir Slokas ielai cena. Es teicu – 30.

IO: Te jau vēl nevar zināt, vai tas par tiem 30 vēl ņems…

———

IO: Klausies, D (anonimizēts)! Es domāju, ka mēs šonedēļ izdarīsim visu līdz galam ar 115.

DĶ: Vajadzētu, jo man ir bail, ka vienkārši dienaskārtība tiek veidota, un man ir bail, ka…

————

DĶ: Es večiem prasīju, ko mēs varam izdarīt? Man ļoti mierīgi atbildēja, ka vajadzētu pirms tam interesēties, vai par detālplānu un par to, ko tur var izdarīt… Man nav nekur garantija, ka man, tā sakot, nobalsos par zilām acīm, saproti?… Nē, es saprotu, saulīt, bet, ja viņš katru kapeiku desmit reizes apgroza, man deg! Mums tūlīt dome beidzas. Ja tagad nenokārtošu šito, tad es arī nedabūšu.

Kratīšanā pie māklerēm tika atrastas salocītas rūtiņu lapiņas ar piezīmēm. Opolniece pratināšana norādījusi, ka ar ierakstu “30 000 $ – D_Ķ” jāsaprot, ka šādu summu bijis plānots iedot Ķezberei TV tehnikas iegādei. Cits ieraksts liecina, ka no viņas arī aizlienēti 5000 eiro. Ķezbere gan šādu darījumu esamību kategoriski noliedz.

“Es par to šobrīd neko nevaru teikt, šī lieta ir izbeigta!” uzsvēra Ķezbere.

Lēmumā arī pievienotas sarunas, kas liecina, ka deputāte mēģina izkārtot pašvaldībai piederošu gabalu Rubeņu ielā savam dēlam Mikam Dzindulim.

MDZ: Čau!… Nu, kas tur notiek, pastāsti man kaut ko konkrētāk, varbūt – kur man jābūt, cikos, kas jāsaka? Ko darīt, ko nedarīt, pie kā griezties, kam d… līst.

DĶ: D… līst nevajag. Nu tur droši vien būs A (anonimizēts) un U (anonomizēts), kuri teiks, priekš kam vajag? (..) Kur jūs uzzinājāt, ka tādi zemes gabali ir?

MDZ: Nu, un kur es uzzināju? (..)

DĶ: Nu, pasaki, ka tev kolēģis, kas tur blakus ir, nopircis, kaimiņi tev pateica. Kāda starpība?

MDZ: Un, ja kāds prasīs, kas ir kaimiņi?

DĶ: Nu, es domāju, ka tāds jautājums diez vai būs. (..)

MDZ: Tad nav nekā tāda, ko nevajadzētu teikt?

DĶ: Nu, izņemot, protams, ka tev šo adresi iedeva, teiksim, mīļotā māte, ja?

Tālākās telefonsarunas liecina, ka Ķezbere zvana Attīstības komitejas deputātiem un aicina pievērst uzmanību šim zemes gabalam.

DĶ: Čau! Tu būsi uz “attīstību”? Jā? Tad paskaties, kā mans lielais dunduks tur uzvedas!

Izmeklēšanā nenoskaidrota persona vārdā R (anonomizēts): Labi, viss, pagaidām.

DĶ: Nu, labi, paldies!

——

DĶ: Sveiks, gribēju zināt, vai tu uz “attīstību” būsi?

Izmeklēšanā nenoskaidrots vīrietis vārdā A (anonimizēts): Obligāti!

DĶ: Tur tas papildinājums iet (anonimizēts ielas nosaukums) un būs pārstāvis arī! (..) Viena jauna cilvēka izskatā, ja?

A: Jā, labi.

Šāds lēmums Attīstības komitejā arī ticis pieņemts.

DĶ: Jā?

MDZ: Nu nobalsoja!

DĶ: O-o, labi!

MDZ: Vispār, priekš manējās tur neko neprasīja! (..) Trīs nobalsoja par, divi pret un vsjo.

Pretēji sarunu ierakstiem, Ķezbere KNAB liecinājusi, ka nekādā veidā nav palīdzējusi dēlam iegūt minēto īpašumu nomā.

Jāpiebilst, ka 2017. gadā Dzindulim piederošā Ģimenes TV uzvarēja NEPLP konkursā par pašvaldību priekšvēlēšanu raidījumu veidošana.

“Es noteikti nebalsoju par sava bērna uzņēmuma atbalstu,” piebilst Ķezbere.

Saeimas atbildīgas komisijas deputāti, kuri 2015. gadā virzīja Ķezberi par mediju uzraudzi, atzīst, ka par sākto kriminālprocesu nebija lietas kursā.

Inese Laizāne
Bijusī Saeimas Cilvēktiesību komisijas vadītāja (NA)

Nē, komisijas deputātiem tādas informācijas nebija.

TV3 Ziņas: Vai tas varētu ko mainīt, vai rīkotos citādāk, ja jūs būtu zinājuši, ka ir šādas lietas izmeklēšana?

Ļoti iespējams, es to nevaru noliegt!

Jāpiebilst, 2015. gadā NEPLP padomes locekļiem vēl nebija obligāta prasība par pielaidi valsts noslēpumam, līdz ar to kandidātus drošības dienesti nevērtēja. Šobrīd tā ir obligāta, un Ķezbere TV3 Ziņām uzsvēra, ka ir to saņēmusi.