Ķīnas investori Latvijā atver gēnu pētniecības centru

2 komentāri

Latvijai izdevies piesaistīt nozīmīgas investīcijas no Ķīnas – gēnu pētniecības milzis “BGI” Rīgā izveidojis ražotni. Te stāsts gan nav tikai par lielu naudu, bet tā ir arī milzīga iespēja uzlabot cilvēku veselības aprūpi.

Viena no bagātākajiem Ķīnas iedzīvotājiem dibinātā Ķīnas gēnu pētniecības milža “BGI Group” uzņēmums Latvijā atklājis gēnu sekvencēšanas centru, kas būs lielākais šāda veida centrs Baltijā.

Šobrīd vienā no tā daudzajām telpām uzstādītas desmit iekārtas, ar kuru palīdzību tiks nolasīta cilvēka ģenētiskā informācija – ar iekārtām gadā varēs izanalizēt 10 000 paraugu un, pateicoties datiem, piemēram, veseliem cilvēkiem varēs pateikt, ar kādiem riskiem varētu nākties saskarties un vai jāmaina paradumi un dzīvesveids.

“Piemēram, ja mums ir liela datubāze ar diabēta slimiem cilvēkiem, un mēs, piemēram, veselam cilvēkam redzam šādu gēnu sekvenci viņa kopējā šajā ģenētiskajā uzbūvē, mēs varam pateikt, ka viņam ir palielināts risks saslimt ar diabētu, cilvēkam jāpiesargās,” saka “Latvia MGI Tech” vadītājs Andris Šlaitas.

Līdz šim kopumā bija iespējams sekvencēt daļu, bet šīs iekārtas var sagatavot datus par visu cilvēka genomu. Dati tālākai analīzei šobrīd tiek doti biomedicīnas pētījumu centram, kas sagādā arī paša ģenētiskā materiāla ieguvi. Tomēr sadarbība iespējama plašāka un dažādās jomās.

“Primārais šobrīd, ko varam jau lietot, ir diagnostika, ne tikai onkoloģijas, bet arī arī, kā es minēju, dzīves stila izmaiņas, teiksim, agrīna diagnostika. Mūsu uzņēmumā pamata vīzija ir, izmantojot šo te tehnoloģiju, paildzināt cilvēka dzīves garumu, bet arī kvalitāti,” skaidro “Latvia MGI Tech” vadītājs.

Savukārt pēc kāda laika plānots sākt ražot arī reaģentus iekārtām, un tos no Latvijas piegādāt tiem, kuri izmanto šīs sekvencēšanas iekārtas visā pasaulē. Bet kāpēc ķīnieši izvēlējušies tieši Latviju? Pēc Ķīnas uzņēmuma pārstāvju teiktā, viņu vēlme bija strādāt Eiropas Savienībā un kopā attīstīt veselības aprūpi.

“Šis ir tiešām veiksmes stāsts labajā vārda nozīmē.” Latvijas investīciju attīstības aģentūras (LIAA) nu jau bijušais vadītājs Andris Ozols atzina, ka par šā investora piesaisti interesējās arī citās valstīs, taču Latvija bijusi aktīvāka.

“Mēs viņus paši atradām, nevis viņi atnāca. Tika apskatītas Baltijas valstis, tāpat arī Centrāleiropas valstis, tomēr lielu lomu šoreiz netipiski izšķīra mūsu diezgan agresīvā tuvošanās un skaidrošana, tas tiešām nostrādāja.”

Pēc Ozola teiktā, investoriem svarīgs ir personāla jautājums, infrastruktūru, iespējas un izmaksas to uzbūvēt: “Vai vispār par cenu var atrast “price for exelent”, ka nevis meklējam lēto darbaspēku, bet izejam no tā, ka ļoti laba kvalitāte obligāta un par kādu summu ļoti labo kvalitāti nopirksiet Zviedrijā, Stokholmā.”

Jaunajā centrā plānots nodarbināt vismaz 80 biomedicīnas speciālistu.

2 komentāri