Ķemeru Nacionālajā parkā uzfilmēts neparasts viesis – zeltainais šakālis

16 komentāri
Ķemeru Nacionālajā parkā uzfilmēts neparasts viesis – zeltainais šakālis

Ķemeru Nacionālajā parkā uzfilmēts interesants viesis – zeltainais šakālis. Ierasti šie dzīvnieki dzīvo daudz tālāk uz dienvidiem, taču pēdējos desmit gados viņus arvien biežāk novēro vairāk arī Latvijā.

Šoziem uzfilmētajā video ļoti labi redzams zeltainais šakālis Ķemeru Nacionālā parka teritorijā.

“Tāda foto-medību veiksme,” par negaidītā ciemiņa video savu gandarījumu pauž Andis Liepa. Viņš ir Ķemeru Nacionālā parka fonda pārstāvis, un kameru viņš uzstādīja, lai novērotu savvaļas zirgus un govis parkā. Andis labi zina, ka Latvijā jau vairākus gadus tiek novēroti šakāļi, un viņš uzskata, ka tā ir drīzāk laba, nevis slikta ziņa, par kuru būtu jāsatraucas.

“Tas tāpat kā mēs nesatraucamies, ka kāds svešzemju putns atlido un jaunu sugu redzam Latvijā. Tāpēc jau nav jāšauj uzreiz nost,” norāda ĶNP fonda pārstāvis.

Andis iepriekš nacionālā parka teritorijā ar slēpto kameru nofilmēja arī vilkus. Ņemot vērā, ka vilki Ķemeros jūtas labi, tad arī izmēros mazākajiem šakāļiem, iespējams, ir pietiekami labi apstākļi, lai tie varētu apmesties Ķemeru Nacionālajā parkā.

“Faktiski šakālis ir kaut kas starp vilku un lapsu, arī plēsējs. Viņam tā dzīve ir vairāk gar ūdeņiem, cik es zinu, ka viņi izplatās gar lielajām upēm un ezermalām,” skaidro ĶNP fonda pārstāvis.

Precīzs šakāļu skaits Latvijā nav zināms, tie varētu būt vairāki desmiti. Taču ir novērots, ka to visvairāk ir Jelgavas apkārtnē. Pētnieks Jānis Ozoliņš uzskata, ka šakāļi Latvijā ir uz palikšanu: “Varētu kļūt par diezgan ierastu sugu ar laiku, jā. Mēs esam tā procesa pašā sākumā.”

Pētnieks piebilst, ka šakāļus laiku pa laikam nošauj mednieki, vienīgi pēdējos pāris gados tas gadījies nedaudz retāk nekā agrāk.

Taču, spriežot pēc Ķemeros nofilmētā video redzamā šakāļa izskata, tas liecina, ka dzīvnieks ir labi barojies, spēcīgs un veselīgs: “Tiešām pirmajā acu uzmetienā jāpadomā, vai tas nav vilks, bet nu nē, pēc visām pazīmēm tas ir šakālis.”

Vidēji šakāļi ir nedaudz mazāki par vilkiem. To skausta augstums var sasniegt 50 centimetrus, savukārt svars ir no septiņiem līdz 15 kilogramiem. Medībās šakālis var pieveikt dzīvnieku, kas pat vairākas reizes ir smagāks par viņu.