Katru dienu no cilvēkiem tiek noņemtas 50 ērces

Komentāri
Katru dienu no cilvēkiem tiek noņemtas 50 ērces
FOTO: LETA

50 ērces ik dienu cilvēkiem tiek noņemtas Latvijas Infektoloģijas centrā. Tas ir daudz vairāk nekā citus gadus. Mediķi gan secina, ka šogad samazinājusies saslimšana ar ērču encefalītu. Bet ir arī sliktā ziņa – krietni pieaudzis ar Laima slimību saslimušo skaits.

Dabas pētnieki apgalvo, ka siltā ziema ir veicinājusi, ka to blīvums šogad ir divreiz lielāks nekā pērnajā gadā. Tas nozīmē, ka šogad ērču skaitliski ir vairāk.

Uģis Piterāns, entomologs

Tā slimību proporcija ērču populācijās ir vairāk vai mazāk diezgan nemainīga, varētu pat teikt, ka tas vairāk ir jūtams tajos gados, kad tās ērces ir pat mazāk.

Dabas pētnieks uzsver, ka jaunās ērces retāk esot inficētas, tāpēc no vienas puses ir mazāka iespējamība sastapt tieši slimo ērci. Tomēr Latvijas Infektoloģijas centrā no šogad jau pārbaudītajām ērcēm, atklāts, ka trešdaļa pārnesā Laima slimību, bet 1,4% – encefalītu.

Irina Ribakova, Latvijas Infektoloģijas centra ārste

Pirmie pacienti parādījās jau marta beigās, par cik ērces mūsu endēmiskajā rajonā ir ļoti, ļoti aktīvas, un pacienti vēršas gan uzņemšanas nodaļā, pie mums strādā arī ērču noņemšanas kabinets.

Šogad ar encefalītu saslimuši jau 10 cilvēki, kas ir mazāk nekā pērn, bet par ceturtdaļu pieaugusi saslimstība ar Laima slimību, un līdz jūnija beigām šāda diagnoze ir noteikta 85 cilvēkiem. Taču ērču noņemšanas kabinetā pacientiem noņemti vairāk nekā pustūkstotis šo kukaiņu, un, lai pārbaudītu, vai ērces nav bijušas inficētas, nosūtīti vairāk nekā 1100.

Irina Ribakova, Latvijas Infektoloģijas centra ārste

 Sekas var būt ļoti nopietnas, tāpēc ka ērču encefalīta vīruss skar nervu sistēmu, līdz ar to saslimšana dažreiz norit ārkārtīgi smagi, veidojas parēze – cilvēks paliek nekustīgs un ir ļoti, ļoti ilgstošs rehabilitācijas periods.

Bez ērcēm Latvijas mežos ir vēl viens salīdzinoši bīstams rāpulis – odze. Pēdējā laikā arvien biežāk saņemtas ziņas par šo čūsku kodumiem.

Roberts Stašinskis, Rīgas Austrumu slimnīcas klīniskais toksikologs

Diemžēl katru gadu ir cilvēki, kuri tiek sakosti, kurus sakož šis rāpulis jeb mums vienīgā indīgā čūska, ko mēs zinām ar nosaukumu odze, un katru gadu tādu skaits ir – grūti pateikt, vai tas ir liels vai maz – kā nu pret ko salīdzina, jebkurā gadījumā tas ir gana nozīmīgs – tie ir vairāki desmiti cilvēki katru gadu.

Šogad Toksikoloģijas centrā ārstējas divi odžu sakosti cilvēki. Ārsti aicina cilvēkus būt uzmanīgiem mežā un atbilstoši saģērbties, lai pasargātu sevi no nepatīkamiem pārsteigumiem, kas var beigties slimnīcā

Lasi vēl