Katru dienu cilvēki Latvijā ziņo par bezvēsts pazudušajiem, informē Bezvests.lv

1 komentārs
Katru dienu cilvēki Latvijā ziņo par bezvēsts pazudušajiem, informē Bezvests.lv
Foto no organizācijas Bezvēsts.lv arhīva

Katru gadu meklēšanā Latvijā tiek izsludināti simtiem cilvēku. Liels skaits no viņiem ir nepilngadīgie. Šajā gadā vien vairāk nekā 150 bērnu un pusaudžu izsludināti meklēšanā. Viens no Valsts policijas sadarbības partneriem ir sabiedriskā organizācija Bezvests.lv, kurā vidēji ir 100 brīvprātīgo.

”Cilvēki vēršas pie organizācijas Bezvests.lv, var teikt, katru dienu. Vienas dienas laikā nākas saņemt pat vairākus zvanus, kāds lūdz palīdzēt atrast bezvēsts pazudušo cilvēku, kādam ir nepieciešama konsultācija, ko šādā gadījumā darīt, kā pareizāk rīkoties un kur vērsties. Ir gadījumi, kad cilvēki zvana arī tad, ja ir sastapušies ar netipisku viņiem situāciju, kad sirmgalvis ir prombūtnē ilgāku laiku un nav iespējams šo cilvēku sazvanīt vai uzmeklēt. Šādos gadījumos mēs sniedzam konsultācijas, kā pareizāk rīkoties, kur vērsties. Bieži vien šie pazudušie cilvēki tiek atrasti slimnīcās vai kādā citā iestādē, kur viņiem sniedz nepieciešamo palīdzību. Cilvēki bieži vien meklē dažādus variantus, lai atrastu bezvēsts pazudušo cilvēku, jo šādās situācijās viņiem ir grūti orientēties veicamajās darbībās,” portālam Skaties.lv atklāj organizācijas Bezvēsts.lv pārstāve Elīna Stepiņa.

Organizācija informē, ka pēc palīdzības vēršas cilvēki no dažādiem sociālajiem slāņiem.

”Protams, lielāks risks pastāv pazust tieši cilvēkiem no nelabvēlīgām ģimenēm, taču tas nav rādītājs, kas jāpieņem par pašsaprotamu. Diemžēl šī nelaime neskar tikai kādu konkrētu slāni, tā var piemeklēt jebkuru, pazūd gan jauni, gan gados pieredzējuši cilvēki, nodrošinātie un cilvēki no nelabvēlīgām ģimenēm,” piebilst organizācijas pārstāve.

Bezvēsts.lv informē, ka, saņemot informāciju par bezvēsts pazudušu cilvēku, organizācija sākumā noskaidro, vai Valsts policijā ir iesniegts iesniegums par meklējamo personu.

”Katra mūsu darbība un meklēšanas pasākums tiek saskaņots ar Valsts policiju, noteiktas koordinātes un tiek informēts par apsekojamo apgabalu. Ir jāsadarbojas visām iestādēm un organizācijām, lai nonāktu pie kopēja rezultāta. Protams, pienāk arī tādi zvani, kur redzam, ka šī lieta ir jāizmeklē tieši kriminālpolicijai. Katrs gadījums tiek izvērtēts individuāli, saprotot, ar ko un kā mēs varam palīdzēt un vai mūsu darbības negatīvi neietekmēs policijas darbu.”

Pirms katra meklēšanas pasākuma organizācija Bezvests.lv nosaka vadlīnijas, kurā virzienā jāstrādā, kāds apgabals ir jāapseko – ūdens, sauszeme.

”Vissvarīgākais mūsu darbībā ir grupu organizēšana, jo mēs,  pirmkārt, atbildam viens par otra drošību! Ja cilvēks pazūd mežā veidojam, tā saucamās, dzīvās ķēdes. Jo vairāk brīvprātīgo, jo lielāka iespēja ātrāk atrast pazudušo cilvēku. Šī iemesla pēc mēs rīkojam treniņus brīvprātīgajiem, kur tiek izskaidrots, kam jāpievērš uzmanība, kā jārīkojas attiecīgajā situācijā. Mūsu darbības jomā nedrīkst izlemt pārsteidzīgus lēmumus, viss tiek apdomāts līdz mazākām niansēm.”

Organizācija norāda, ka bieži piesakās jauni brīvprātīgie, kas vēlas palīdzēt personu meklēšanā, taču, par nelaimi, šī vēlme palīdzēt grūtā situācijā nonākušajiem bieži vien paliek tikai runu līmenī.

”Pēc pēdējiem notikumiem, kad Engures novadā pazuda nepilnus divus gadus vecs bērns, varējām redzēt, kā sabiedrība reaģēja uz lūgumu palīdzēt. Brīvprātīgie bija sabraukuši no dažādām Latvijas pilsētām, kopumā ap 500 brīvprātīgo. Šis mūsu pieredzē ir pirmais gadījums, ka meklēšanas pasākumā sanāk tik liels skaits brīvprātīgo. Negribot rodas jautājums – kur ir mūsu sabiedrības daļa, kas vēlas palīdzēt tad, kad pazūd sirmgalvis, jo kādam tā ir māte, vecmamma, māsa. Šī bezpeļņas palīdzība citiem ir jākultivē sabiedrībā. Ja mēs viens otram nespēsim palīdzēt, pēc vairākiem desmitiem gadu, statistika būs bēdīga, uz 10 pazudušajiem būs tikai viens, kas meklē. Mēs vēlētos, lai katrs iedzīvotājs saprastu, ka neesot atsaucīgiem, nepalīdzot šodien, rīt var nebūt neviena, kas palīdzēs jums atrast savu pazudušo radinieku. Šī joma ir jāpopularizē sabiedrībā vairāk un jāapzinās  gan sabiedrībai, gan valsts iestādēm un citām organizācijām, ka mēs  palīdzam viens otram – šodien kādam, ko mēs nepazīstam, rīt paši sev.”

Aicinām iedzīvotājus būt aktīviem un sniegt palīdzību nelaimē nonākušajiem. Atceries, arī tu vari būt nonācis situācijā, kad nepieciešama apkārtējo palīdzība.

Skaties foto no Bezvēsts.lv arhīva, kur cilvēki piedalās bezvēsts pazudušu personu meklēšanā.